Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Panika v Manchesteru: Hlasitá rána vyděsila zákazníky obchodního centra, policie zadržela dalšího podezřelého

Panika v Manchesteru: Hlasitá rána vyděsila zákazníky obchodního centra, policie zadržela dalšího podezřelého

Policie zná identitu atentátníka ze včerejšího útoku u koncertové haly v Manchesteru. Dalšího 23letého v souvislosti podezřelého zadržela. Vše nasvědčuje tomu, že se na masakru podílelo víc lidí, podle expertů byl totiž profesionálně provedený. Zabitých je 22 lidí, dalších 59 je zraněných. paniku dnes vyvolala také rána v nákupním centru v Manchesteru. Budova byla evakuována, teď už je ale opět znovu otevřená. 

Podle zveřejněného videa z nákupního centra Arndale prchaly desítky vystrašených lidí, někteří v slzách. Britský deník Sun informoval, že policie nákupní centrum evakuovala, uzavřela celou oblast a že již zadržela podezřelého. Později se centrum znovu otevřelo.

Podle dostupných informací mezi oběťmi ani jednoho útoku nejsou žádní Češi. Premiérka Mayová v úterý v poledne upřesnila, že bilance nočního útoku na koncertě Ariany Grande čítá 22 mrtvých a 59 zraněných. „Byl to zbabělý útok na nevinné lidi. Mezi zraněnými a zabitými je mnoho dětí a mladých lidí, kteří měli celý život ještě před sebou,“ řekla Mayová.

Krátce po jejím projevu policie potvrdila, že na jihu Manchesteru zadržela 23letého podezřelého. Zda se přímo podílel na včerejším útoku po koncertě americké zpěvačky, není jasné. 

Útok odsoudila většina světových politiků, mezi nimi i český prezident Miloš Zeman či americký prezident Donald Trump.

Aktuální zprávy z nákupního centra jsou zmatené a není jisté, co se na místě děje. Jisté je to, že nákupní centrum Arndale již bombový útok v minulosti zažilo. V roce 1996 jej tam spáchala útok IRA (Irská republikánská armáda), která v nákladním voze u střediska odpálila bombu o hmotnosti 1.5 tuny. Přestože IRA tehdy o odpálení bomby policii předem varovala a ta tak stihla evakuovat asi 75 tisíc lidí, výbuch poškodil okolní domy i infrastrukturu a způsobil škody za 700 milionů liber.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1