Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Papež vyhlíží schůzku s Trumpem. Rozdílné názory si chce s prezidentem USA vyříkat „upřímně“

Papež vyhlíží schůzku s Trumpem. Rozdílné názory si chce s prezidentem USA vyříkat „upřímně“

Papež František ujistil, že bude při setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem 24. května ve Vatikánu hovořit „upřímně“ o jejich rozdílných názorech. Zároveň však doufá, že najde „pootevřené dveře“ pro dialog se šéfem Bílého domu, informovala agentura Reuters. Podle agentury AP však papež, který hovořil s novináři na palubě letounu při odletu z Portugalska, také řekl, že se nebude pokoušet Trumpa přimět ke změkčení své politiky v oblastech imigrace nebo životního prostředí.

Papež František dnes v portugalské Fátimě svatořečil dva pasáčky, jimž se před 100 lety údajně zjevila Panna Marie. Při návratu z Portugalska se rozhovořil také o nadcházejícím setkání s americkým prezidentem.

Papež ujistil, že vůči němu bude upřímný v debatě o tématech, jako jsou imigrace nebo klimatické změny, na které mají ostře odlišné názory. Zároveň však František řekl, že bude k Trumpovi přistupovat s otevřenou myslí a nebude o něm vynášet soudy, dokud si poprvé osobně nevyslechne jeho názory.

„I když někdo uvažuje odlišně, musíme být velmi upřímní v tom, co si každý z nás myslíme,“ řekl papež František. Dodal, že najde „alespoň pootevřené dveře“ pro dialog s Trumpem, aby tak mohli přispět ke světovému míru.

Loni se papež o tehdy ještě prezidentském kandidátovi Trumpovi nevyjádřil příliš lichotivě, když prohlásil, že křesťanem není člověk, který chce stavět zeď podél americko-mexické hranice.

Zatímco Trump nedávno podepsal dekret, kterým ukončil ekologické regulace svého předchůdce Baracka Obamy, papež považuje za jedno ze svých hlavních témat ochranu životního prostředí a silně se přiklání k názoru, že globální oteplování má z větší části na svědomí člověk.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1