Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Papežská diplomacie: František přiletěl do Barmy kritizované kvůli Rohingům, sejde se Su Ťij

Papežská diplomacie: František přiletěl do Barmy kritizované kvůli Rohingům, sejde se Su Ťij

Papež František zahájil návštěvu Barmy. V zemi žije jen nepatrná katolická menšina, většina obyvatel se hlásí k buddhismu. Ve čtvrtek bude František pokračovat v cestě do Bangladéše, který je převážně muslimský. Region v současnosti přitahuje pozornost kvůli krizi kolem muslimské menšiny Rohingů.

Oficiální program začíná v úterý, kdy se v barmské metropoli Neipyijtu setká papež s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, prezidentem Tchin Ťjoem a dalšími politickými představiteli. Ve středu bude František sloužit v Rangúnu mši pro místní katolickou komunitu a sejde se s buddhistickými vůdci. Ve čtvrtek bude pokračovat v cestě do Bangladéše.

Papež zamířil do regionu, který se potýká s uprchlickou krizí, během níž od konce srpna uprchlo před násilím z barmského Arakanského státu do sousedního Bangladéše 620.000 příslušníků muslimského etnika Rohingů. Náplní papežovy cesty tak bude především hlásat usmíření. Nakolik se bude věnovat přímo otázce Rohingů, se s napětím očekává.

720p 360p
Rohingové

Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v 52milionové Barmě asi 659.000 katolíků. František bude prvním papežem, který Barmu navštívil. V Bangladéši byl zatím jen papež Jan Pavel II.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1