Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Paranoia v Mosulu. Bagdádí prý neusíná bez výbušné vesty

Paranoia v Mosulu. Bagdádí prý neusíná bez výbušné vesty

Textové zprávy zaslané z obleženého iráckého Mosulu svědčí o tom, že v řadách bojovníků Islámského státu panuje stále větší chaos. Irácké tajné služby ale zároveň upozorňují, že jejich sílu nelze podceňovat a že cesta k dobytí města je stále velmi složitá.  

SMS od neznámého informátora v Mosulu začala irácká rozvědka podle agentury Reuters dostávat před několika týdny. Šéf islamistů Abú Bakr Bagdádí je podle nich kvůli rostoucímu sevření Mosulu stále neklidnější. „Omezil pohyb a zanedbává svůj vzhled,“ napsal zdroj, který podle svých slov není členem Islámského státu, ale je s jeho stoupenci ve styku.

„Žije v podzemních tunelech, které zasahují do různých částí města. Nikdy neusíná bez vesty pro sebevražedného atentátníka, aby se mohl odpálit, kdyby ho chytili,“ dodal.

Textová zpráva je jednou z mnoha, které irácké síly po začátku ofenzivy proti islamistů dostávají. Islámský stát je podle nich pořád mimořádně nebezpečný, jeho vedení i členů se ale zmocňuje stále větší podezřívavost a paranoia.

Islámský stát pravidelně popravuje dopadené zběhy a lidi podezřelé ze špionáže. Bagdádí, který se právě v Mosulu před dvěma lety prohlásil kalifem samozvaného Islámského státu, je údajně obzvláště podezřívavý vůči svým nejbližším spolupracovníkům. „Dříve vtipkoval. Teď už to ale nedělá,“ stálo v jedné textové zprávě.

Bojovník Islámského státu v iráckém MosuluBojovník Islámského státu v iráckém Mosuluautor: Reuters

Informace podle agentury Reuters nelze ověřit, a nejsou tak zcela věrohodné. Jsou ale v souladu s dalšími poznatky kurdské tajné služby. Ta má údajně v Mosulu mnoho informátorů a agentů.

Rostoucí podezřívavost Islámský stát oslabuje v okamžiku, kdy musí čelit dosud největšímu nebezpečí pro svou existenci. Ozbrojenci bojují proti iráckým silám a s nimi spojeným milicím, zároveň ale usilovně hledají a popravují zrádce. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1