Parlament v Zimbabwe ovládla vládní strana, na prezidenta se čeká. Sčítání hlasů se táhne | info.cz

Články odjinud

Parlament v Zimbabwe ovládla vládní strana, na prezidenta se čeká. Sčítání hlasů se táhne

Zimbabwská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) po pondělních volbách získala v parlamentu absolutní většinu. Z 210 křesel má podle volební komise prozatím 110, zatímco opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) 41. Sčítání hlasů, které rozhodnou o rozdělení dalších 59 křesel, pokračuje, informovala dnes agentura AFP.

ZANU-PF úřadujícího prezidenta Emmersona Mnangagwy podpořili především voliči na venkově. Strana má stále naději na zisk dvoutřetinové většiny, díky které by mohla měnit ústavu.

Zimbabwští voliči vybírali v pondělí kromě poslanců také novou hlavu státu. Podle agentury Reuters aktuální výsledky parlamentních voleb naznačují, že by se mohl prosadit 75letý Mnangagwa. V úterý přitom MDC za vítěze prezidentských voleb prohlásilo svého kandidáta, 40letého Nelsona Chamisu. MDC má větší podporu ve městech.

Podle volební komise by výsledky prezidentských voleb mohly být známy až v pátek či v sobotu. Pokud žádný kandidát nezíská více než polovinu hlasů, bude se osmého září konat druhé kolo.

Pondělní volby v Zimbabwe byly první po sesazení dlouholetého vůdce země Roberta Mugabeho. Účast přesáhla 70 procent a na průběh voleb dohlíželi mezinárodní pozorovatelé.

Mugabe zemi vládl 37 let; jeho vláda byla poznamenána korupcí, diplomatickou izolací a způsobila hlubokou krizi v zemi, jež měla dříve dobré hospodářské výsledky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud