Články odjinud

Parlamentní volby v Moldavsku vyhráli proruští socialisté

Parlamentní volby v Moldavsku vyhráli proruští socialisté

V nedělních parlamentních volbách v Moldavsku zvítězili proruští socialisté. Proevropští demokraté za nimi zaostávají o pět procentních bodů. Vyplývá to z neúplných výsledků po sečtení 85 procent odevzdaných hlasů, informovala v noci na dnešek volební komise.

Ve volbách v jedné z nejchudších evropských zemí bylo v sázce její proevropské směřování. Moldavané si zjevně přiklonili k proruské orientaci reprezentované socialisty, které podporuje prezident Igor Dodon. Proti nim stála prozápadní politická formace v čele se současnou vládnoucí proevropskou Demokratickou stranou.

Volební komise po sečtení 85 procent hlasů informovala, že socialisté získali 31,41 procenta odevzdaných hlasů, zatímco Demokratická strana oligarchy Vlada Plahotniuca jich má jen 25,35 procenta. Těsně za ní je s výsledkem 24,62 procenta proevropský opoziční blok ACUM, který kvůli údajné zkorumpovanosti odmítá jak současnou vládu, tak i prokremelskou opozici.

Do parlamentu se s téměř devíti procenty hlasů dostala i malá strana Shor stejnojmenného oligarchy, informovala agentura APA.

Předvolební průzkumy veřejného mínění i první předběžné výsledky naznačovaly, že poměr sil mezi oběma hlavními tábory je zhruba vyrovnaný. Nakonec ale zjevně o několik procent přece jen zvítězí socialisté.

Volební kampaň byla podle pozorovatelů mimořádně špinavá. Jejím ústředním tématem byla korupce. Opozice kritizovala vládnoucí stranu za rozsáhlé zneužívání státních prostředků, vláda se snažila poukazovat na ruské vměšování do předvolební kampaně a přímou podporu proruských stran.

Evropská unie podepsala v roce 2014 s Kišiněvem asociační dohodu o bližších hospodářských a politických vztazích. Je však čím dál kritičtější vůči pomalému tempu prováděných reforem.

Proruští socialisté slíbili v případě svého vítězství vypovědět asociační smlouvu s EU, čímž by evropský vliv v této zemi výrazně oslabil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud