Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pašeráci na Facebook dávají videa s mučením migrantů. Vydírají příbuzné a síť je na to krátká

Pašeráci na Facebook dávají videa s mučením migrantů. Vydírají příbuzné a síť je na to krátká

Na sociální síti Facebook se šíří děsivá videa, na kterých jsou biti a mučeni migranti z východní Afriky. Na internetu je zveřejňují libyjské gangy pašeráků lidí, aby tak vylákaly peníze z rodin migrantů. Sociální sítě s Facebookem v čele však pašeráci využívají například i k vzájemnému informování se o situaci na migračních trasách nebo k inzerci svých služeb. Facebook se kritice brání, podle organizace OSN pro migraci však nedělá dost. NA problém poukázal britský The Independent.

Na videích je podle britských novinářů například zachycen muž ze Somálska rozdrcený pod tíhou obřího kusu kamene, podobných snímků však pašeráci a novodobí otrokáři z Libye zveřejňují na Facebooku mnohem víc.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) videa gangy zasílají i samotným rodinám lidí, kteří na děsivých záběrech figurují. Spolu se záznamy se většinou pojí taky výzva, aby příbuzní uhradili tučnou sumu.

Zástupci Facebooku se dušují, že videa ze stránek stahují a přes britský deník The Independent vyzývají uživatele, aby „tento druh chování nahlásili, aby mohl být zkontrolován a co nejrychleji odstraněn“.

Podle Independentu však například video, na kterém jeden z běženců říká, že ho pašeráci mlátí kovovými tyčemi, na sociální síti zůstává. Odstraněno nebylo ani video, na kterém migrant prosí rodinu o pomoc.

Facebook však pašeráci nevyužívají jen k vydírání a publikování videí plných týrání a mučení, ale hlavně k inzerci nabídek, díky kterým mají být migranti dopraveni do vysněné Evropy. Sociální síť se hájí, že něco takového je proti jejím standardům.

„Nabízet služby, kterými bychom se účastnili, podporovali nebo propagovali pašování lidí, na Facebooku je proti standardům naší společnosti. Domníváme se také, že je důležité, aby Facebook zůstal místem, kde mohou lidé zvyšovat povědomí o důležitých a někdy kontroverzních otázkách,“ uvedla společnost pro The Independent.

Přístup sociálních sítí se stal terčem kritiky operačního ředitele IOM Mohameda Abdikereho, který pro britské The Times řekl, že by Facebook a další technologičtí giganti měli v tomto ohledu být víc aktivní a vyzval je, aby „vynaložili skutečné úsilí, aby pašerákům zabránili využívat své platformy k vydírání“. Faktem ovšem je, že dokud nezmizí poptávka, bude těžké podobné nabídky eliminovat. Když ne na Facebooku, tak na jiné populární síti.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744