Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pastor jako rozbuška. Mezi Washingtonem a Ankarou to vře. Přepočítal se Erdogan?

Pastor jako rozbuška. Mezi Washingtonem a Ankarou to vře. Přepočítal se Erdogan?

Zatím nejvážnější roztržka mezi Washingtonem a Ankarou je výsledkem dlouhých, složitých a neúspěšných jednání o propuštění pastora Andrewa Brunsona. Turci se přitom původně domnívali, že využijí proti USA své vlastní slabosti a zároveň údajné nepostradatelnosti na Blízkém východě.

Turecko hrozí Spojeným státům odvetnými opatřeními za uvalené americké ekonomické sankce na tureckého ministra spravedlnosti Abdülhamita Güla a ministra vnitra Süleymana Soylua. Případný majetek obou ministrů ve Spojených státech bude zabaven, budou mít omezený přístup k americkému finančnímu systému a americké firmy a občané s nimi nemohou obchodovat. Podle amerického ministerstva financí hráli totiž „klíčovou roli v organizacích, které jsou zodpovědné za zatčení a zadržování pastora Andrewa Brunsona.“

Vyvrcholil tím dlouhodobý spor mezi USA a Tureckem o propuštění Brunsona a několika dalších turecko-amerických občanů a tureckých zaměstnanců amerického velvyslanectví v Turecku, kteří jsou odsouzeni či obviněni z napomáhání teroristům a spolupráce s organizátory neúspěšného vojenského puče v roce 2016. Podle tureckých úřadů měli být ve styku s hnutím duchovního Fetullaha Gülena, který prý stál v pozadí puče a žije v USA. Někteří z obviněných dokonce prý údajně spolupracovali zároveň se zakázanou teroristickou organizací Strana kurdských pracujících. Washington ovšem trvá na tom, že obvinění jsou absurdní a že jsou všichni nevinní.

Americký prezident Donald Trump se osobně nejvíce zajímal právě o evangelického pastora Andrewa Brunsona. V Turecku žil 23 let a ve městě Izmir vedl malý kostel. Požádal o turecké občanství a v zemi má trvalý pobyt. V roce 2016 byl i se svou ženou zatčen a obviněn ze spolupráce s Gülenovým hnutím, spolupráce s Kurdskou stranou pracujících a dokonce i ze špionáže. Důkazy o jeho činnosti jsou ale dost absurdní, uvádí americké noviny Ashwille Citizen-Times, které se dostaly k překladu jeho obvinění.

Video z pastorova mobilu s tradičním blízkovýchodním jídlem makluba, které mu poslala jeho dcera, je například důkazem jeho spojení s Kurdskou stranou pracujících. Protože tohle jídlo rádi jedí Kurdové včetně členů Kurdské strany pracujících. Pastor měl být zapojen do spiknutí, na kterém se podíleli protestanti, členové amerických tajných služeb CIA a FBI a mormoni, měl označit tureckého prezidenta Recepta Tayyipa Erdogana za „Antikrista“ a stýkat se s Gülenisty. Vše pak stojí na výpovědi tří anonymních svědků uváděných jen pod krycími jmény.

V USA vzbudilo jeho zatčení vlnu odporu a nakonec ho na Twitteru zmínil jako nevinného i prezident Trump. Minulý měsíc byl Brunson propuštěn do domácího vězení a zdálo se, že vše spěje k jeho deportaci do Spojených států. Podle agentury Bloomberg mělo jít o výsledek dlouhých a složitých jednání mezi Washingtonem a Ankarou. Američané Turecku slíbili, že propustí Mehmeta Atillu Hakana, který byl v USA uvězněn za obcházení protiíránských sankcí a sníží pokutu turecké státní Halk Bank, kde byl zástupcem ředitele. Navíc Trump požádal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby propustil Ebru Ozkanovou, tureckou občanku odsouzenou v Izraeli za pomoc při financování teroristické organizace Hamás. Ozkanová byla minulý měsíc propuštěna.

INFOGRAFIKA DNE: Čistky v turecké armáděINFOGRAFIKA DNE: Čistky v turecké armáděautor: INFO.CZ

Výměnou měli Turci, speciálně prezident Erdogan, propustit Brunsona. K tomu ale nedošlo. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu prý začal najednou požadovat, aby byla stažena všechna obvinění vůči Halk Bank a jednání zkrachovala. Turecký prezident Erdogan se pak vyjádřil, že rozhodně neslíbil propustit Brunsona za Ozkanovou a že v Turecku nelze ovlivňovat nezávislé soudy. Už dříve ale Erdogan prohlásil: „Dejte nám našeho pastora. My vám dáme vašeho.“ Myslel tím, aby USA vydaly Gülena a Turecko pak vydá výměnou Brunsona. V USA je ale obtížné vydat někoho do zahraničí na základě velmi chabých důkazů, i když nemá americké občanství.

Americký prezident Trump pohrozil po ztroskotání dohody o vydání Brunsona Turecku ekonomickými sankcemi, ale na Turky to nezapůsobilo. Zdá se, že se spolehli na to, že Američané žádné sankce nezavedou a to ze dvou důvodů: Za prvé turecké hospodářství je ve špatné kondici, potřebuje přísun zahraničního kapitálu a měny (200 milionů USD denně). I malé sankce by ho zle poškodily a Ankara se proto domnívala, že Washington nebude chtít poškodit svého spojence. Za druhé pro Spojené státy je důležitá vojenská základna Incirlik v Turecku, kde mají své letouny, radary a jaderné zbraně. Ovšem americká armáda, která je znepokojena dlouhodobě rostoucím napětím s Tureckem, už dlouho připravuje plány na případný přesun svých sil například do Jordánska.

Trump se nakonec rozhodl zavést proti Turecku sankce, zřejmě ale v menším rozsahu, než o jakém původně jeho administrativa diskutovala. I to ale stačilo, aby se kurz současné turecké liry vůči dolaru propadl na historické minimum a spadla hodnota akcií na turecké burze. Podnikatelé se obávají, že se spor mezi USA a Tureckem bude dále vyostřovat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1