Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pátrání po ztraceném chlapci v Barceloně skončilo tragédií. Sedmiletý Julian je mrtvý

Pátrání po ztraceném chlapci v Barceloně skončilo tragédií. Sedmiletý Julian je mrtvý

Sedmiletý chlapec Julian Cadman, kterého rodina pohřešovala od čtvrtečního útoku v Barceloně, je mrtvý. Informoval o tom server BBC s odkazem na katalánskou policii. Chlapec je jednou ze třinácti obětí, které zahynuly ve čtvtek poté, co do davu lidí na barcelonském bulváru La Rambla najel útočník dodávkou.  

„Budeme si pamatovat jeho úsměv a památku na něj si uchováme ve svých srdcích,“ vzkázala zdrcená rodina.

 

Pátrání po sedmiletém Julianovi sledoval s napětím celý svět. Chlapec přicestoval do Barcelony se svojí matkou Jom. Ta při útoku na bulváru La Rambla utrpěla vážné zranění a v nastalé panice svého syna ztratila z dohledu. „Neustále se po něm ptala,“ uvedl novinářům lékárník Fouad Bakkali, který se o ženu staral před příjezdem záchranářů.

Chlapcův otec se okamžitě vydal do Barcelony, zatímco dědeček zveřejnil na Facebooku Julianovu fotku a prosil o pomoc při hledání vnuka.

Deník El País v sobotu přišel s informací, že Juliana našli v nemocnici. Katalánská policie však tvrzení dementovala. Na svém twitteru zveřejnila, že nikoho nehledá, natož aby našla nějaké ztracené dítě. „Všechny oběti a zranění byli lokalizováni,“ ujistila.

V médiích a na sociálních sítích se od té doby spekulovalo, zda je chlapec živý, nebo po smrti. Černý scénář mělo naznačovat i svědectví britského turisty Harryho Athwala,který se po útoku staral o vážně zraněného malého chlapce. „Položil jsem mu ruku na záda a věděl jsem, že už nežije. Hladil jsem ho po vlasech a zůstal jsem u něj. Nechtěl jsem to dítě zanechat uprostřed silnice,“ řekl Athwal listu The Mirror.

V neděli se osud malého Juliana konečně vyjasnil. Katalánská policie oznámila, že chlapec zemřel. Je jednou ze třinácti obětí, které zahynuly poté, co do davu lidí na barcelonském bulváru La Rambla najel útočník dodávkou.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1