Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peking bojuje se suchem. Vodu chce čerpat až z Bajkalu

Peking bojuje se suchem. Vodu chce čerpat až z Bajkalu

Přivedením vody z nejhlubšího jezera světa, Bajkalu, chce Čína vyřešit problémy suchem zasažených oblastí na severozápadě svého území. Tisíc kilometrů dlouhý vodovod má vést přes Mongolsko.

Čína zvažuje plány na výstavbu rozsáhlého potrubí, pomocí kterého by odčerpávala vodu z ruského jezera Bajkal. Důvodem je akutní potřeba vyřešit vleklé problémy suchem zasažených oblastí na severozápadě. Plán vypracovali odborníci z postiženého regionu Lan-čou, hlavního města provincie Kan-su.

„Jakmile budou vyřešeny technikálie, měli by ke stolu usednout diplomaté a vyjednat podmínky mezinárodní spolupráce tak, aby byla prospěšná pro obě strany,“ prohlásil Li Luoli, viceprezident Čínského sdružení pro ekonomickou reformu.

Vodovod by měl vést od jihozápadního cípu šest set kilometrů dlouhého Bajkalu přes Mongolsko až do Kan-su. Projekt má mimo jiné posílit místní ekonomiku, kterou sužuje právě dlouhodobý nedostatek vody. Na postiženou oblast loni spadlo jen 380 milimetrů dešťové vody, informoval The Guardian s tím, že tento „drastický plán na výstavbu vodovodu jen podtrhuje závažnost krize vodního hospodářství, kterému Peking čelí“.

Pokračujte ve čtení textu na webu E15.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1