Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peking bude pomocí GPS sledovat statisíce Číňanů při jízdách autem

Peking bude pomocí GPS sledovat statisíce Číňanů při jízdách autem

Obyvatelé čínské autonomní oblasti Sin-ťiang si povinně budou muset dát do aut GPS lokátory, aby byli neustále dohledatelní a úřady měly přehled o jejich pohybu. Úřady to zdůvodňují snahou posílit bezpečnost v regionu, který se opakovaně potýká s násilnostmi. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Provincie na západě Číny se s údery extremistů potýká opakovaně. Autonomní oblast u hranic s Mongolskem je domovem muslimské ujgurské menšiny. Místní si často stěžují na útlak ze strany komunistické vlády, která prý omezuje jejich náboženské zvyky. Teď chce vláda podniknout radikální krok, který zdůvodňuje právě bojem proti místním extremistům.

Povinnost mít v autě GPS se může týkat stovek tisíců řidičů. Vláda to zdůvodňuje snahou zajistit bezpečnost a podpořit sociální stabilitu. „Jde o vážnou hrozbu mezinárodního terorismu, automobily byly použity jako klíčový dopravní prostředek pro teroristy, stejně tak slouží jako zbraně. Je proto nutné monitorovat a sledovat všechna vozidla v kraji,“ uvedly dříve úřady.

Teroristům posloužilo auto jako zbraň nejen v Sin-ťiangu, ale i na jiných místech v Číně, například na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Radikálové jimi zabíjeli civilisty i v Evropě – v Nice nebo loni v Berlíně.

Nařízení v Číně začalo platit tento týden. Mezi 20. únorem a 30. červnem musí být speciálním navigačním systémem vyrobeným v Číně opatřena všechna osobní auta i těžká vozidla jako například bagry, buldozery či náklaďáky. Řidiči, kteří si GPS odmítnou nainstalovat, nebudou moci na čerpacích stanicích natankovat.

Lokátory by podle čínského experta na terorismus mohly pomoci v boji s terorismem, uvádí The Guardian. „Prefektura má velkou plochu a malou populaci, takže existuje mnoho slepých míst, na které je obtížné dohlížet,“ říká Jang Šu z univerzity v Lan-čou. Instalace lokátorů vyjde podle něj levněji než systém bezpečnostních kamer.

Investice do bezpečnostních technologií se vyplatí i podle Jamese Leiboldaze z australské La Trobe univerzity. „Má to efekt. Samozřejmě se čas od času nezabrání násilným činům, ale zároveň myslím, že hodně Ujgurů si uvědomí, že jakýkoli pokus o odpor bude mít za následek jejich smrt a vážné dopady na jejich rodiny. Myslím, že většina z nich raději svěsí hlavu,“ cituje The Guardian Leiboldaze.