Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peking praská ve švech. Starosta chce obyvatele vyhnat do okolních provincií

Peking praská ve švech. Starosta chce obyvatele vyhnat do okolních provincií

Počet obyvatel Pekingu šplhá k 22 milionům. V čínském hlavním městě se tak tísní dvojnásobný počet obyvatel České republiky. Představa, že by se astronomické číslo mohlo v následujících letech ještě zvýšit, přivedla pekingského starostu na myšlenku přinutit lidi obývající hlavní město, aby se přesunuli do okolních provincií.

 

Podle posledního sčítání lidu v roce 2010 byl počet obyvatel Pekingu 19,6 milionů lidí. To je oproti roku 2000, kdy zde žilo 13,5 milionů lidí, nárůst o 44 procent. Podle dnešních odhadů se však Peking od roku 2010 opět rozrostl a v čínském hlavním městě žije na 22 milionů obyvatel.

S rozpínáním obyvatelstva se pojí řada závažných problémů, jako jsou nekonečné dopravní zácpy a silné znečištění ovzduší. Nový pekingský starosta se proto rozhodl udělat bobtnání Pekingu přítrž a přislíbil, že metropoli zbaví všech funkcí, které s jejím postavením hlavního města nijak nesouvisí. Tuto myšlenku pekingský starosta Cai Qi přirovnal k „odlupování listů zelí“ a slibuje si od ní „zeštíhlení a zefektivnění“ hlavního města.

Historie Pekingu se datuje do 11. století před naším letopočtem, kdy fungoval jako opevněné město. Titul hlavního města nosí od 13. století, posledních 750 let tak slouží jako čínské centrum moci a kultury. Po nástupu komunistů v roce 1949 se populace Pekingu začala rychle rozrůstat. V roce 1950 zde žily čtyři miliony lidí, v roce 1980 pak devět milionů. Dnes má Peking téměř 22 milionů obyvatel a podle některých odhadů by v roce 2050 mohl počet obyvatel Pekingu atakovat astronomickou hranici 50 milionů lidí.

Starobylá část města s jedinečnou architekturou a historickými uličkami musela kvůli narůstajícímu počtu obyvatel ustoupit dálnicím, nákupním centrům a kancelářským nebo bankovním budovám. Peking se zároveň potýká s dopravními zácpami, nedostatkem vodních zdrojů a s obrovským problémem znečištění ovzduší. Nespokojenost obyvatel s životem ve městě, kde se při pobytu venku dusí a často kvůli smogu nevidí dál než na vzdálenost několika metrů, rok od roku roste.

Pekingské úřady si tak stanovily cíl zastavit růst populace na maximální hranici 23 milionů obyvatel. Cai Qi chce v rámci svého plánu například omezit výstavbu a hlavní město zároveň vyzývá univerzity, aby školní kampusy začaly budovat v okolních satelitních městech. Vyprázdnění města by pekingskému starostovi mohlo dopomoct k jeho dalšímu slibu zastavit růst cen nemovitostí v hlavním městě a bojovat chce také silným znečištěním vzduchu. V pondělí se totiž zavázal, že sníží spotřebu uhlí v čínské metropoli o 30 procent.

Vláda už v roce 2014 přišla s plány, jak čínské metropoli od velkého počtu obyvatel ulevit, a navrhla například přesunutí některých pekingských úřadů do sousedního města Baoding. Začalo se také investovat do rozvoje okolních provincií, které mají přilákat nové obyvatele a hlavní město začalo likvidovat i obrovské trhy, na kterých pracují především přistěhovalci, s cílem přinutit obyvatele s nižšími příjmy odejít z města. Některé školy navíc uzavřely své brány pro děti migrantů. Kontroverzní opatření účel splnily, počet nových přistěhovalců Pekingu se totiž snížil na polovinu.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744