Peking udeřil na Hongkong. Chce zakázat tamní stranu usilující o odtržení bývalé kolonie | info.cz

Články odjinud

Peking udeřil na Hongkong. Chce zakázat tamní stranu usilující o odtržení bývalé kolonie

Peking usiluje o zákaz hongkongské strany, která prosazuje odtržení této bývalé britské kolonie od pevninské Číny. Pokud se to ústřední vládě podaří, bude to poprvé od roku 1997, kdy se Hongkong vrátil pod správu Číny, co se zde mimo zákon ocitne politická organizace. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Bezpečnostní úřad se v dopise obrátil na zakladatele strany Andyho Chana a požádal jej, aby do tří týdnů „písemně podložil“, proč by strana neměla být zakázána. Národní strana Hongkongu dopis zveřejnila na svém facebookovém profilu.

„Ano, v Hongkongu platí svoboda sdružování, ale nikoli bez výhrad,“ řekl novinářům John Lee, ministr bezpečnosti ve vládě pročínské správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Stranu zatím nezakázal - může tak učinit teprve poté, co jí poskytne čas na vyjádření.

Lee neuvedl, proč straně hrozí zákaz, ale citoval místní nařízení o sdruženích, podle nějž může být skupina postavena mimo zákon „v zájmu národní či veřejné bezpečnosti, veřejného pořádku, anebo ochrany práv a svobod druhých“. „Národní bezpečnost“ je přitom definována jako „zachování územní jednoty a nezávislosti Čínské lidové republiky“.

Národní strana Hongkongu je jedním z mála uskupení, která otevřeně prosazují nezávislost Hongkongu. Byla založena roku 2016 a na separatistickou manifestaci téhož roku přilákala 2500 sympatizantů.

Andy Chan reportérům řekl, že se nejprve poradí s právníky; v boji o nezávislost Hongkongu ustat nehodlá. „Nikdy nepřestanu bojovat za svobodu, lidská práva, rovnost a důstojnost,“ uvedl 27letý zakladatel strany.

Hongkong má status zvláštní administrativní oblasti a v rámci principu jedna země, dva systémy požívá určité autonomie. Občané se mohou svobodně vyjadřovat a na rozdíl od lidí z kontinentální Číny také protestovat. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Většina ze 7,3 milionu obyvatel města podle agentury Reuters o nezávislost Hongkongu nestojí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud