Peklo v libyjských věznicích: ozbrojenci zajatce mučí a zabíjejí, jsou úplně mimo kontrolu | info.cz

Články odjinud

Peklo v libyjských věznicích: ozbrojenci zajatce mučí a zabíjejí, jsou úplně mimo kontrolu

Ozbrojené skupiny působící v Libyi ve věznicích zabíjejí a mučí zajatce. Oznámila to dnes Podpůrná mise OSN v Libyi (UNSMIL). Podle ní jsou mučení vystaveny také ženy a děti. Do nemocnic v Tripolisu bylo loni přivezeno nejméně 37 těl se známkami mučení.

Některé skupiny podle agentury Reuters využívají věznice, které jsou oficiálně v rukou vlády. Libye nemá funkční státní instituce od revoluce v roce 2011. Jedna vláda a parlament sídlí v Tripolisu, druhá v Benghází.

Podle Reuters umožnily vlády sídlící v minulých letech v Tripolisu ozbrojeným skupinám zatýkat oponenty, novináře i politiky, přičemž členům těchto skupin vyplácejí žold a poskytují jim zbraně i uniformy. "Ozbrojené skupiny se tak dostaly mimo kontrolu vlády. Muži, ženy a děti jsou svévolně zatýkáni a připraveni o svobodu na základě toho, k jakému kmeni nebo rodině patří a k jaké politice se hlásí," stojí ve zprávě.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn situaci označil za zjevné týrání a vyzval úřady, aby nechaly lidi vězněné bez příčiny propustit. Pachatelé únosů, zabíjení a mučení mají být souzeni. "V libyjských věznicích se systematicky mučí, zejména na začátku vazby a při výsleších," uvádí zpráva. Používají se podle ní elektrické šoky, bičování a bití tyčemi.

Autoři zprávy měli k dispozici svědectví lidí, kteří ve věznicích byli, a také informace soudních lékařů.

PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí autor: INFO.CZ

Ve věznicích spadajících pod ministerstvo spravedlnosti je podle odhadů 6500 lidí, tisíce dalších pak jsou v zařízeních, které vláda sice formálně kontroluje, ale ve skutečnosti je řídí ozbrojené skupiny. K největším patří věznice na letecké základně Mítíka, kde je 2600 vězňů. Zařízení kontroluje skupina napojená na vládu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud