Články odjinud

Pellegriniho kabinet kritizují za „zkopírovaný“ program. Chceme pokračovat v plánech Ficovy vlády, brání se premiér

Pellegriniho kabinet kritizují za „zkopírovaný“ program. Chceme pokračovat v plánech Ficovy vlády, brání se premiér

Slovenský parlament druhým dnem pokračuje v jednání o návrhu na vyslovení důvěry nové vládě premiéra Petera Pellegriniho. V rozpravě do dnešního dopoledne vystoupila jen menší část ze čtyř desítek dosud přihlášených poslanců.

"Naše společnost je vinou této vládní koalice rozdělena. Vláda Petera Pellegriniho si důvěru (parlamentu) nezaslouží," řekla šéfka opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Veronika Remišová, která v rozpravě připomenula různá podezření z netransparentního nakládání s penězi ze státního rozpočtu či evropských fondů v období vládnutí současné koalice.

Po demisi premiéra Roberta Fica, který v polovině března rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, se tříčlenná koalice dohodla na vytvoření nové vlády. V Pellegriniho kabinetu zůstala většina ministrů Ficovy vlády, ale opustil ji i ministr vnitra Robert Kaliňák.

Opoziční poslanci ve sněmovně také kritizovali, že Pellegriniho kabinet prakticky zkopíroval programové prohlášení předchozí vlády i s již neaktuálními přísliby. Pellegrini převzetí programu zdůvodnil tím, že ve vládnutí pokračuje dosavadní koalice, která chce pokračovat v plnění plánů Ficova kabinetu.

Do rozpravy k programovému prohlášení se zatím nepřihlásil žádný poslanec koalice, jež má ve sněmovně většinu. Po vystoupení dosud přihlášených poslanců se zákonodárci budou moci zapojit do dalšího kola rozpravy k programovému prohlášení vlády.

 

Články odjinud