Pellegriniho kabinet kritizují za „zkopírovaný“ program. Chceme pokračovat v plánech Ficovy vlády, brání se premiér | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pellegriniho kabinet kritizují za „zkopírovaný“ program. Chceme pokračovat v plánech Ficovy vlády, brání se premiér

Pellegriniho kabinet kritizují za „zkopírovaný“ program. Chceme pokračovat v plánech Ficovy vlády, brání se premiér

Slovenský parlament druhým dnem pokračuje v jednání o návrhu na vyslovení důvěry nové vládě premiéra Petera Pellegriniho. V rozpravě do dnešního dopoledne vystoupila jen menší část ze čtyř desítek dosud přihlášených poslanců.

"Naše společnost je vinou této vládní koalice rozdělena. Vláda Petera Pellegriniho si důvěru (parlamentu) nezaslouží," řekla šéfka opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Veronika Remišová, která v rozpravě připomenula různá podezření z netransparentního nakládání s penězi ze státního rozpočtu či evropských fondů v období vládnutí současné koalice.

Po demisi premiéra Roberta Fica, který v polovině března rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, se tříčlenná koalice dohodla na vytvoření nové vlády. V Pellegriniho kabinetu zůstala většina ministrů Ficovy vlády, ale opustil ji i ministr vnitra Robert Kaliňák.

Opoziční poslanci ve sněmovně také kritizovali, že Pellegriniho kabinet prakticky zkopíroval programové prohlášení předchozí vlády i s již neaktuálními přísliby. Pellegrini převzetí programu zdůvodnil tím, že ve vládnutí pokračuje dosavadní koalice, která chce pokračovat v plnění plánů Ficova kabinetu.

Do rozpravy k programovému prohlášení se zatím nepřihlásil žádný poslanec koalice, jež má ve sněmovně většinu. Po vystoupení dosud přihlášených poslanců se zákonodárci budou moci zapojit do dalšího kola rozpravy k programovému prohlášení vlády.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.