Pentagon chce dát kódy k jaderným zbraním na internet. Zakázku provází obavy z Ruska | info.cz

Články odjinud

Pentagon chce dát kódy k jaderným zbraním na internet. Zakázku provází obavy z Ruska

Obří zakázku Pentagonu na zřízení cloudových úložišť pro nejcitlivější data provází problémy. Experti upozorňují, že data, včetně kódů k jaderným zbraním, může z internetu někdo ukrást. BBC navíc zjistila, že favorizovaná firma Amazon Web Services spolupracuje se společností napojené na ruské oligarchy.

Říká se mu JEDI. Projekt amerického ministerstva obrany však nezahrnuje angažování rytířů ze sci-fi série Hvězdných válek. JEDI je zkratkou pro Společný podnik obranné infrastruktury, zjednodušené řečeno vybudování obřího cloudového úložiště, na němž budou citlivá vojenská data včetně těch utajovaných o operacích, personálu nebo například kódů k jaderným zbraním.

V současnosti jsou data uložena na menších serverech jednotlivých oddělení Pentagonu. Nově by se měla objevit na několika serverech připojených na internet tak, aby se k nim dalo dostat z jakéhokoli místa na světě. Ministerstvo si od projektu slibuje zlepšení pro armádu, jelikož se vojáci na misích budou moci takřka okamžitě seznámit s nejnovějšími informacemi.

„Informace musí být dostupná armádním četám, aby věděly, že se kolem bloku pohybuje spojenecká jednotka a nemají spouštět otevřenou palbu,“ vysvětluje důvody pro zřízení nového projektu brigádní generál David Krumm.

Objevují se ale i varovné hlasy. Kongres například chce vědět, proč Pentagon přistoupil k tendru, na jehož konci bude jediný vítěz a nikoli společný projekt několika firem. Do soutěže se přihlásily firmy jako Microsoft, Oracle nebo IBM. Jejich šance jsou podle zdrojů televizní stanice BBC obeznámených s případem minimální. Ministerstvo čelí nařčení, že tendr ušilo na míru společnosti Amazon Web Services (AWS), největšímu poskytovateli cloudových služeb, který nakonec zakázku zřejmě skutečně získá.

Pentagon se brání, že úložiště spravované jednou firmou bude lepší a urychlí přístup vojáků k informacím. Podle AWS bude navíc projekt bezpečnější, než kdyby se na něm podílelo více společností. Technologičtí experti však upozorňují, že samotný cloud může představovat bezpečnostní problém. „Neumístil bych na komerční cloud svoje osobní data nebo data mých kolegů,“ komentoval věc IT odborník John Weiler.

Přesouvání takto citlivých dat na internet může být riskantní i vzhledem k americké zkušenosti z předchozích prezidentských voleb. Ty provázelo několik hackerských útoků, během nichž se hackerům podařilo získat například e-maily ze serverů ústředí Demokratické strany. FBI nyní vyšetřuje, nakolik se do voleb i prostřednictvím kybernetické kriminality zapojilo Rusko.

V tomto směru je zajímavé zjištění BBC, která odhalila, že AWS běžně spolupracuje se společností C5 Capital. Ta je součástí skupiny C5. AWS i C5 spolupráci popírají, prokazatelná je ale jejich společná účast na několika projektech, čímž se na webových stránkách chlubí i jiná firma patřící do portfolia C5.

Za skupinou C5 stojí jihoafrický byznysmen Andre Pienaar. Riziko, na které televizní stanice upozornila, představují Pienaarovy vazby na ruského oligarchu Viktora Vekselberga. Ten potvrdil, že pro něj Piennar dva a půl roku pracoval jako správce portfolia v Jižní Africe. Piennar svoji roli bagatelizuje na činnost pouhého poradce. Že jsou oba muži zřejmě dosud v kontaktu, naznačuje i pozdější náhlá změna Vekselbergovy výpovědi, kterou učinil prostřednictvím mluvčího.

Vekselberg, ruský oligarcha s vazbami na Kreml, se letos na jaře ocitl na americkém sankčním seznamu. Vyslýchal jej i tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Vekselbergovo jméno se totiž objevilo v souvislosti se společností, skrze níž měl tehdejší osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa platit za mlčení pornoherečce Stormy Daniels. Vekselberg ale popírá, že by se dopustil něčeho nekalého nebo se zapojil do Trumpovy kampaně.

Z hlediska Pentagonu je kromě vazeb na Kreml zajímavá i Vekselbergova klíčová role v projektu ruského technologického centra Skolkovo. To v roce 2009 založil tehdejší ruský prezident a nynější premiér Dmitryj Medvěděv. Označoval jej jako odpověď země na Silicon Valley, díky níž se Moskva dokáže zbavit závislosti na ropě a plynu. FBI a americká armáda už dříve varovaly, že Skolkovo může být centrem průmyslové špionáže.

Nic však nenasvědčuje, že by Pentagon z projektu cloudového úložiště couval. Vítěze tendru hodlá vyhlásit v dubnu příštího roku. Už nyní je ale takřka jisté, že se jím stane právě AWS.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud