Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pentagon jde proti Trumpovi. Vojáci se změněným pohlavím budou mít v armádě dveře otevřené

Pentagon jde proti Trumpovi. Vojáci se změněným pohlavím budou mít v armádě dveře otevřené

Americký Pentagon navzdory odmítavému stanovisku prezidenta Donalda Trumpa dovolí osobám se změnou pohlaví sloužit v armádě. Rozhodnutí ministerstva obrany vstoupí v platnost 1. ledna, oznámil dnes ve Washingtonu armádní mluvčí David Eastburn. Trump v srpnu podobnou praxi zakázal a vyzval Pentagon, aby se vypořádal s transgenderovými osobami, které už v armádě aktuálně slouží.

Dnešnímu ministerskému rozhodnutí předcházely dva soudní procesy, v nichž federální soudci Trumpův zákaz zrušili. Jedno ze soudních rozhodnutí navíc Pentagonu ukládalo, aby s přijímáním transgenderových osob začal právě 1. ledna 2018.

Americká vláda se odvolala a žádala, aby ministerstvo obrany Trumpův příkaz respektovalo do rozhodnutí soudu vyšší instance. Pentagon však dnešním oznámením žádost Bílého domu ignoroval.

Osoby, které absolvovaly změnu pohlaví, nebudou přesto mít cestu do řad armády snadnou, upozorňují odborníci. Musejí doložit potvrzení lékařů, že byly ve svém zvoleném pohlaví v posledních 18 měsících „klinicky stabilní“ a nevykazují známky významnějšího sociálního nebo profesního postižení.

Podobná kritéria Pentagon uplatňuje i v jiných případech, například při projednávání žádostí osob s bipolární afektivní poruchou nebo jiným psychickým postižením.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1