Pentagon potvrdil, že ostatky navrácené z KLDR jsou amerických vojáků | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pentagon potvrdil, že ostatky navrácené z KLDR jsou amerických vojáků

Pentagon potvrdil, že ostatky navrácené z KLDR jsou amerických vojáků

Ostatky více než padesáti lidí, které minulý týden od severokorejských úřadů převzali američtí vojenští činitelé, jsou skutečně vojáků padlých v korejské válce v letech 1950-53. Na jihokorejské základně Osan u Soulu to dnes novinářům řekl antropolog Pentagonu John Byrd. S největší pravděpodobností jde o Američany, dodal.

Americký vojenský letoun ostatky přepravil v pátek ze severokorejského Wonsanu. Jejich předání Spojeným státům dohodli na červnovém summitu v Singapuru prezident USA Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un.

„Není důvod pochybovat o tom, že jde o padlé v korejské válce,“ řekl Byrd krátce před transportem ostatků do USA k dalším analýzám.

Na Havaji má dnes ostatky oficiálně převzít viceprezident Mike Pence. Na vojenské základně Pearl Harbour/Hickam je pak budou analyzovat armádní specialisté a podle DNA provedou jejich identifikaci. Proces může podle agentury AP trvat měsíce, v některých případech i roky.

Důležitou součástí identifikace bude zjišťování národnosti, protože po boku amerických vojáků v Koreji bojovali příslušníci armád dalších šestnácti států. Ministr obrany USA Jim Mattis nedávno upozornil, že některé ostatky mohou patřit vojákům jiných zemí, které rovněž řadu svých občanů pohřešují. Jde mimo jiné o Austrálii, Belgii, Francii nebo Filipíny.

V korejské válce padlo 36.000 Američanů a 7700 dalších je pohřešováno. Americké úřady se domnívají, že ostatky 5300 vojáků USA se stále nacházejí na severokorejském území.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.