Pentagon potvrdil, že ostatky navrácené z KLDR jsou amerických vojáků | info.cz

Články odjinud

Pentagon potvrdil, že ostatky navrácené z KLDR jsou amerických vojáků

Ostatky více než padesáti lidí, které minulý týden od severokorejských úřadů převzali američtí vojenští činitelé, jsou skutečně vojáků padlých v korejské válce v letech 1950-53. Na jihokorejské základně Osan u Soulu to dnes novinářům řekl antropolog Pentagonu John Byrd. S největší pravděpodobností jde o Američany, dodal.

Americký vojenský letoun ostatky přepravil v pátek ze severokorejského Wonsanu. Jejich předání Spojeným státům dohodli na červnovém summitu v Singapuru prezident USA Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un.

„Není důvod pochybovat o tom, že jde o padlé v korejské válce,“ řekl Byrd krátce před transportem ostatků do USA k dalším analýzám.

Na Havaji má dnes ostatky oficiálně převzít viceprezident Mike Pence. Na vojenské základně Pearl Harbour/Hickam je pak budou analyzovat armádní specialisté a podle DNA provedou jejich identifikaci. Proces může podle agentury AP trvat měsíce, v některých případech i roky.

Důležitou součástí identifikace bude zjišťování národnosti, protože po boku amerických vojáků v Koreji bojovali příslušníci armád dalších šestnácti států. Ministr obrany USA Jim Mattis nedávno upozornil, že některé ostatky mohou patřit vojákům jiných zemí, které rovněž řadu svých občanů pohřešují. Jde mimo jiné o Austrálii, Belgii, Francii nebo Filipíny.

V korejské válce padlo 36.000 Američanů a 7700 dalších je pohřešováno. Americké úřady se domnívají, že ostatky 5300 vojáků USA se stále nacházejí na severokorejském území.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud