Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Penzista z městečka v poušti. Muž, který má na svědomí nejhorší masakr v historii USA, se vymyká

Penzista z městečka v poušti. Muž, který má na svědomí nejhorší masakr v historii USA, se vymyká

Spojené státy si po nedělním masakru v Las Vegas kladou základní, ale o to složitější otázku: Proč? Z dosud zveřejněných informací vyplývá, že za chladnokrevnou střelbou do davu dvaceti tisíc lidí stojí čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock. A tady jistoty víceméně končí. Paddock se totiž zažitému profilu masového vraha nejspíš zcela vymyká.

Informací, o které se Američané mohou opřít, je několik hodin po tragédii stále pomálu. O to víc každý detail ze střelcova soukromí nabývá na váze. Čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock – jak útočníka identifikovali policisté – jednal zjevně sám a z dosud nevysvětlitelných důvodů. „Obyčejný chlapík, něco se muselo stát, přeskočilo mu nebo něco. Nechápeme to a jsme zdrceni,“ řekl pro Daily Mail jeho bratr.

Rozhodnutí zavraždit co možná nejvyšší počet lidí se zrodilo v hlavě penzisty a „dědečka“, který žil v 17tisícovém fádním městečku Mesquite v nevadské pustině mezi kasíny a golfovými hřišti. Dříve pobýval i na dalších nevadských adresách a na Floridě, ale nikde na první pohled nezanechal – alespoň podle zjištění amerických médií – výraznější stopu. Měl lovecký průkaz a pilotní licenci, ale údajně čistý trestní rejstřík.

Přesto se někdy na přelomu září a října rozhodl odcestovat do 80 mil vzdáleného Las Vegas – kam prý za hazardem jezdíval – a v neděli večer z 32. patra hotelového komplexu Mandalay Bay spustil nemilosrdnou palbu.

Podle policie byl Paddock osamělým vlkem. „Společnost“ mu ale v hotelovém pokoji dělalo víc než deset zbraní, jak později vyšetřovatelé upozornili. Během relativně krátké chvíle dokázal vypálit stovky ran do davu lidí bavících se na country festivalu kousek od hotelu, na druhé straně bulváru. Na záběrech pořízených svědky to zní jako téměř nepřerušovaná palba z automatických zbraní. „Zbraň jako tato – muselo by to být mnoho zásobníků nebo velký bubnový zásobník. Znělo to jako zbraň s nábojnicovým pásem, jako armádní výbava,“ popisuje pro CNN analytik James Gagliano.

Někteří si mysleli, že je to ohňostroj. V hluku a ruchu, který během koncertu panoval, trvalo lidem až příliš dlouho, než si uvědomili, co se děje. Střelec, který pálil z anonymity horních pater a bez varování, byl jednoznačně ve výhodě.

Podle NBC byl Paddock úřadům před činem „známý“. Jeho kriminální stopu se ale v Nevadě krátce po útoku nepodařilo dohledat. To potvrdila i tamní policie, podle které se prostě jednalo o penzistu žijícího v tamní komunitě. Žádné vazby na militantní teroristické skupiny, žádné známé radikální postoje, nebyl armádním veteránem...

Úřady přiznávají, že zatím spíše tápou. „Vůbec netušíme, jaké byly jeho hodnoty a v co věřil,“ říká šerif Lombardo, který bude s nejhorší masovou střelbou v historii USA navždy spojený.

Vyšetřovatelé jsou i proto zatím spíše obezřetní. Podezření na teroristický podtext útoku nechtějí komentovat – stejně jako žádný jiný možný motiv. Mají před sebou obrázek útočníka, který má k obvyklým podezřelým zřejmě velmi daleko. Jeden aspekt jeho vraždění je přesto zjevný: odhodlání zabít co nejvíc lidí. Paddock se na to vybavil až absurdním arzenálem. A když byl hotový, nečekal na zásahovou jednotku. Na klíčové otázky nikdy neodpoví, podle policie spáchal ještě před příchodem komanda těžkooděnců sebevraždu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1