Články odjinud

Pět hodin je málo, koridor musí být oboustranný. Ruský plán pomoci v Ghútě se OSN nelíbí

Pět hodin je málo, koridor musí být oboustranný.  Ruský plán pomoci v Ghútě se OSN nelíbí

Příměří ve východní Ghútě, které organizuje Rusko, nestačí na zajištění humanitární pomoci civilistům a na evakuaci nemocných a zraněných.  Uvedl čelný představitel OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland. Informovala o tom agentura Reuters. Povstalci a radikály ovládaná východní Ghúta jsou od 18. února terčem bombardování vládních vojsk. Od úterý tadymá platit klid zbraní, a to vždy od 09:00 do 14:00 místního času (08:00-13:00 SEČ). Příměří je ale stále porušováno.

"Nepomáháte nám v pomoci syrským civilistům. Ve východní Ghútě není respektováno mezinárodní právo," řekl Egeland na setkání s diplomaty z 23 států v Ženevě. Asi 400.000 lidí, kteří ve východní Ghútě uvízli, potřebuje akutně humanitární pomoc. Zatím se ale do enklávy letos dostal pouze konvoj s pomocí pro 7200 lidí, dodal.

Rusko, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, vyzvalo k pětihodinovému každodennímu příměří během něhož mají být zajištěny ve východní Ghútě humanitární koridory sloužící k dopravení potravin a léků a evakuaci nemocných a zraněných. Klid zbraní byl však přerušen ostřelováním už v první den příměří v úterý.

"Do rozhodnutí o vyhlášení pětihodinového klidu zbraní jsme nebyli zapojeni. Pokud by tomu tak bylo, zdůraznili bychom, že toto časové okno nestačí," uvedl Egeland s tím, že je třeba zajistit v Ghútě "oboustranný humanitární koridor" a 1000 lidí musí být ze zdravotních důvodů nezbytně evakuováno. Zdůraznil přitom, že se humanitární situace v enklávě stále nelepší. "Musím říct, že neznám žádného pracovníka humanitární organizace, který by vám řekl, že pět hodin stačí na zorganizování nerušené lékařské evakuace," dodal.

Humanitární výbor OSN dnes v Ženevě rovněž obdržel zprávu, že mu zřejmě bude umožněno dopravit pomoc do města Dúmá.

"Máme připravených 43 nákladních vozů a plné sklady pomoci, kterou tam chceme dopravit, hned jak obdržíme povolení," uvedl Egeland.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura mezitím při tiskové konferenci uvedl, že bude nadále trvat na uplatnění 30denního příměří v celé Sýrii, které v sobotu v rezoluci schválila Rada bezpečnosti OSN. Doplnil, že nedopustí, aby se opakovala situace, které nastala při bitvě o Halab (Aleppo) v roce 2016.

"Pokud potřebné nedostaneme ven v nadcházejících dnech, tak zemřou. Musí být léčeni na jednotce intenzivní péče," uvedl předseda Svazu zdravotnických a pomocných organizací (UOSSM) Ghánim Tajára s tím, že od soboty byly ve východní Ghútě vybombardovány dvě nemocnice a 1123 pacientů musí být okamžitě evakuováno.

Podle dnes zveřejněných satelitních snímků OSN bylo od 3. prosince loňského roku při bombardování východní Ghúty zničeno 29 procent budov na 62,5 kilometrech čtverečních enklávy a na dalších 24 procentech infrastruktury byly zaznamenány nové škody.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud