Pět kandidátů, kterým nikdo nevěří. Alžírský režim vnucuje lidem odmítané volby | info.cz

Články odjinud

Pět kandidátů, kterým nikdo nevěří. Alžírský režim vnucuje lidem odmítané volby

Alžírské prezidentské volby se konají v napjaté atmosféře. V ulicích protestují statisíce lidí, kteří hlasování bojkotují. Ještě větší demonstrace se dají očekávat v pátek, kdy chce šéf armády Káis Salah oznámit výsledky prvního kola hlasování.  

Dva kandidáti jsou bývalí premiéři, další tři zasedali jako ministři ve vládě nebo působili na jiných vysokých úřednických postech. Všech pět mužů, kteří se dnes ucházejí o úřad alžírské hlavy státu, je úzce spjato s režimem bývalého prezidenta Abdalazíze Butefliky.

Statisíce lidí, kteří už od února každý týden vycházejí protestovat do ulic, přitom chtějí něco zcela jiného: radikální rozchod s bývalým režimem a konec vměšování armády do politiky. Protestní hnutí zvané Hirak ale naráží na nejmocnějšího muže země – brzy 80letého šéfa armády Káise Salaha. Ten tvrdí, že volby jsou jediným možným způsobem, jak obnovit pořádek ve 40milionové severoafrické zemi.

Kabylové volby bojkotují

Ve středu, den před plánovaným hlasováním, se ulice metropole Alžíru i dalších větších měst zaplnily tisíci lidí, kteří volali po bojkotu voleb. Zvlášť napjatá situace panuje v Kabýlii, hornatém regionu tradičně kritickém k centrální vládě. „Věřím, že v den voleb lidé zavřou volební místnosti, zapálí urny a vykopou ven ty, kteří přijdou hlasovat,“ citoval server Middle East Eye 30letého aktivistu Ádila z města Bouira. Když do jeho bydliště přijel v rámci volební kampaně bývalý premiér Alí Benflis, demonstranti začali házet kameny na policii a kandidát musel mítink zrušit a najít si bezpečnější město. Ádilovo přání se na mnoha místech odbojného regionu vyplnilo a volební místnosti lidé skutečně uzavřeli.

S protesty se ale všech pět kandidátů potýkalo prakticky po celé zemi. Hnutí Hirak podporuje velká většina Alžířanů nehledě na kmenovou příslušnost. I proto už vláda musela volby dvakrát odložit. Původně byly naplánovány na duben a kandidovat měl už popáté Buteflika, nemohoucí stařec upoutaný na invalidní vozík, který po mrtvici před několika lety není schopen ani srozumitelně mluvit.

Protestující sice dosáhli částečného úspěchu v tom, že autoritářský prezident odstoupil a vzdal další kandidaturu, jeho spojenci v čele země ale setrvali a Alžířanům odložily volby na červenec. Kvůli odmítání veřejnosti a trvajícím protestům musela vláda hlasování opět odložit, nyní už Káis Salah jakýkoliv kompromis odmítl.

Za karikatury na tři měsíce do vězení

Režim navíc zostřil zásahy proti demonstrantům a uvěznil desítky lidí jen za to, že protestovali s berberskými vlajkami, což Salah zakázal. Když si žluto-zeleno-modré prapory vezmou tisíce lidí, nemůže policie nic dělat, první příchozí na demonstracích ale často zatýká. Minulý týden režim uvěznil karikaturistu Nimeho, který kreslil k režimu kritické obrázky. Za urážku prezidenta republiky byl odsouzen.

Statisíce lidí zaplavily alžírskou metropoli i dnes v den voleb. „Na jediných snímcích davu ve volební místnosti jsou mladí muži s oholenými hlavami. Káis Salah mobilizoval k volbám brance a vojáky, proti národu,“ informovala facebooková stránka Algérie debout. Na internetu pak kolovaly snímky Buteflikova mladšího bratra Násira z volební místnosti. „Zloděj,“ shodovala se většina komentujících uživatelů sociálních sítí.

Už odsouzeným zlodějem se stal bývalý premiér Ahmad Ujahíja, v Alžírsku dosti nenáviděná postava. Před několika dny ho soud poslal na 15 let do vězení za korupci. Už před ním zasáhly úřady i proti řadě dalších vysokých představitelů Buteflikovy éry, podle většiny Alžířanů jde ale spíš o boj o moc mezi jednotlivými mocenskými klany než o skutečný příchod spravedlnosti.

Přesvědčit Alžířany, aby šli volit, se režim snažil i snímky z volebních místností. Jak se ale ukázalo, v některých případech použil několik let staré fotografie. Jeden z uživatelů internetu na snímku poznal svého otce, který zemřel v roce 2015.

Pět mužů blízkých Buteflikovu režimu

Mezi kandidáty, které Alžířané masivně odmítají, figuruje již zmíněný 75letý Ali Benflis bývalý blízký spolupracovník Butefliky. Později se s ním ale rozešel a kandidoval proti němu v prezidentských volbách. Jen o rok mladší je Abdalmadžíd Tibbún, který byl v roce 2017 krátce premiérem, jinak zastával různé ministerské posty. Ve vládě v letech 1997 až 1999 zasedal jako ministr turistiky také 57letý Abdalkádir Bengrina, ještě na jaře velký podporovatel páté kandidatury Butefliky.

Další kandidát, 60letý Azzedín Mihúbí, byl pro změnu ministrem kultury. Konečně posledním uchazečem o Buteflikovo nástupnictví je 56letý bývalý poslanec Abdalazíz Belaid, který sice jako jediný nezasedal v Buteflikových vládách, k režimu měl ale nicméně také blízko. Ani jeden z nich ale nemá šanci na to, aby ho stoupenci hnutí Hirak přijali za svého.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud