Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pět let pekla: Tálibán propustil rodinu, kterou držel v podzemí. Jejich děti nikdy neviděly svobodu

Pět let pekla: Tálibán propustil rodinu, kterou držel v podzemí. Jejich děti nikdy neviděly svobodu

Americko-kanadský pár, který v roce 2012 při cestování ve střední Asii unesli ozbrojenci z hnutí Tálibán, je na svobodě. Rodině to potvrdil 34letý Joshua Boyle s tím, že jeho americká žena a děti jsou v pořádku. Všechny se narodily v zajetí. K záchranné operaci pomohly informace amerických tajných služeb, dodala podle agentury Reuters armáda.

„Josh říkal, že se mají poměrně dobře na to, že strávili posledních pět let v podzemním vězení," řekl kandskému listu Toronto Star Patrick Boyle, otec uneseného. Se synem mluvil dnes ráno, krátce po osvobození. Tak se také dozvěděl, kolik má vnoučat.

V době únosu byla Boylova manželka Caitlan Colemanová těhotná. První syn se narodil čtyři měsíce poté, co je ozbrojenci ze sítě Hakkání, napojení na Tálibán, přepadli. O čtyři roky později přivedli na svět dalšího syna, dcera se jim narodila letos v létě. Americká rozvědka prý pákistánské straně ve středu sdělila, že „teroristé s rukojmími překročili hranici a nacházejí se v severozápadním Pákistánu".

Americké ani kanadské úřady se k propuštění rodiny zatím nevyjádřily, Bílý dům už avizoval tiskovou konrefenci na okamžik, kdy budou propuštění pod americkou ochranou.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1