Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pilot schválně zavraždil jejich příbuzné. Nové vyšetřování ale podpořilo méně lidí než zákaz koní

Pilot schválně zavraždil jejich příbuzné. Nové vyšetřování ale podpořilo méně lidí než zákaz koní

Sedmdesát pozůstalých po obětech nehody letadla společnosti Germanwings z roku 2015 požaduje další vyšetřování. Nesouhlasí s oficiálními závěry, že je za nehodu zodpovědný pouze kopilot Andreas Lubitz. Petice však zatím příliš úspěchů nemá.

„Jednají jako by vše bylo dané, ale není,“ rozčiluje se pro televizi Deutsche Welle iniciátor petice Frank Noack, který při havárii ztratil dceru. Podle něj zůstává řada otázek neobjasněných. Ptá se například, jak je možné, že aerolinie vůbec umožnily psychicky nemocnému pilotovi létat.

Noack tvrdí, že mnoho okolností nasvědčuje systémové chybě. To by popíralo závěry vyšetřovatelů, podle nichž za nehodu mohl Lubitz sám. „Proč vyšetřování končí smrtí pachatele a okolnosti nejsou objasněny a zveřejněny?“ stojí v petici, kterou podepsalo sedmdesát pozůstalých.

Nehoda, při níž Lubitz zůstal osamělý v kabině a stroj nasměroval úmyslně přímo do skalního masivu ve francouzských Alpách, stále rezonuje nejen v Německu, odkud bylo nejvíce obětí. Mluví se o ní třeba v Íránu, jelikož na palubě zahynul také tamní známý sportovní novinář.

Noackovi se ale zatím nedaří vrátit vyšetřování katastrofy do hry. Petice má jen necelých sedm tisíc podpisů, což je znatelně méně než například požadavek na zákaz koňských povozů v ulicích Berlína. Na programu ji nemá ani petiční výbor Bundestagu.

Německé aerolinky po tragédii zavedly sérii nových pravidel.  Zpřísnily testy na alkohol a drogy a změnily medicínskou databázi. Ta nyní ukládá data nikoli anonymně, ale přiřazuje je vždy ke konkrétním osobám. Dva roky po nehodě také platilo nařízení, že v kokpitu musí být vždy dvě osoby. To ale Němci letos zrušili.

„Hodnocení ukázalo, že opatření se dvěma osobami v kokpitu nepřineslo zvýšení bezpečnosti,“ uvedl svaz německého leteckého hospodářství BDL. Podle něj během výměn stoupalo riziko, že se do kabiny dostane nepovolaná osoba.

S tím nemá Noack problém. Chápe to i kvůli nedostatku leteckého personálu. V petici ale požaduje další změnu. Chce, aby se v některých případech rozvolnilo lékařské tajemství. Poukazuje přitom na Francii, kde je možné, aby se lékař, který se domnívá, že je třetí osoba v nebezpečí, obrátil na nezávislou autoritu s informacemi o svém pacientovi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744