Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pilot sváděl po sestřelení nerovný boj do posledních minut. Rusové ho chtějí vyznamenat

Pilot sváděl po sestřelení nerovný boj do posledních minut. Rusové ho chtějí vyznamenat

Vyznamenejme posmrtně Romana Filipova, navrhl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Pilot Filipov byl v sobotu zabit po sestřelení bitevního letounu Su-25SM v syrské provincii Idlib. List Izvestija tvrdí, že ruské ministerstvo obrany nařídilo po sestřelení bitevníku pilotům Su-25 létat výše než 5000 metrů.

Major Filipov v Sýrii podle komuniké vykonal desítky letů, během kterých likvidoval teroristy a chránil konvoje s humanitární pomocí, než jej v sobotu sestřelili teroristé přenosnou protiletadlovou raketou a než se pak v beznadějné situaci raději sám zabil.

"Pilot se snažil do poslední chvíle udržet letoun ve vzduchu a stačil velitelství ohlásit, že byl zasažen raketou. Poté, co se katapultoval, přistál u obce ovládané teroristy. Do posledních minut svého života sváděl nerovný boj s pomocí osobní zbraně. Poté, co jej teroristé obklíčili a těžce zranili, se ruský důstojník vyhodil do povětří granátem," uvedlo ministerstvo podle agentury Interfax.

Guvernér Přímořského kraje označil Filipova za eso bitevního letectva a ujistil, že letec dlouhá léta sloužil na Dálném východě; v médiích se totiž objevilo, že Filipov prý sloužil na Krymu v ukrajinském letectvu, než po anexi poloostrova přešel do ruských služeb.

K sestřelení ruského letounu se přihlásily dvě skupiny syrských povstalců: koalice radikálních skupin Haját Tahrír aš-Šám, která má blízko k teroristické síti Al-Káida, jakož i uskupení, které je podle listu Kommersant součástí Syrské svobodné armády.

Moskva na ztrátu letounu odpověděla leteckým úderem. Při něm bylo podle něj v oblasti, kde byl letoun sestřelen, zabito 30 povstaleckých bojovníků. Kreml dnes ujistil, že Rusko má v Sýrii stále dost sil, aby teroristům zasadilo drtivý úder.

Mluvčí Dmitrij Peskov také vybídl k opatrnosti v úvahách, odkud teroristé mohli získat protiletadlové rakety. V ruských médiích se totiž objevily dohady ruských zákonodárců, podle kterých střela mohla pocházet z Ukrajiny či z USA.

Idlib je jednou z posledních bašt opozice proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada. Rusko v posledních měsících zesílilo nálety v Idlibu s cílem pomoci syrské armádě proniknout hlouběji do této provincie.

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii v září 2015. O pomoc Moskvu požádal Asad. Ruský zásah přinesl zvrat na bojišti a loni v prosinci ruský prezident Vladimir Putin nařídil postupné stažení ruských sil ze Sýrie. Podle ruského ministerstva obrany v Sýrii zahynulo 44 ruských vojáků. Média odhadují, že skutečný počet je nejspíše vyšší, a to přinejmenším o žoldnéře, kteří prý válčí po boku Asadových jednotek i v pozemních operacích.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1