Články odjinud

Pilot sváděl po sestřelení nerovný boj do posledních minut. Rusové ho chtějí vyznamenat

Pilot sváděl po sestřelení nerovný boj do posledních minut. Rusové ho chtějí vyznamenat

Vyznamenejme posmrtně Romana Filipova, navrhl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Pilot Filipov byl v sobotu zabit po sestřelení bitevního letounu Su-25SM v syrské provincii Idlib. List Izvestija tvrdí, že ruské ministerstvo obrany nařídilo po sestřelení bitevníku pilotům Su-25 létat výše než 5000 metrů.

Major Filipov v Sýrii podle komuniké vykonal desítky letů, během kterých likvidoval teroristy a chránil konvoje s humanitární pomocí, než jej v sobotu sestřelili teroristé přenosnou protiletadlovou raketou a než se pak v beznadějné situaci raději sám zabil.

"Pilot se snažil do poslední chvíle udržet letoun ve vzduchu a stačil velitelství ohlásit, že byl zasažen raketou. Poté, co se katapultoval, přistál u obce ovládané teroristy. Do posledních minut svého života sváděl nerovný boj s pomocí osobní zbraně. Poté, co jej teroristé obklíčili a těžce zranili, se ruský důstojník vyhodil do povětří granátem," uvedlo ministerstvo podle agentury Interfax.

Guvernér Přímořského kraje označil Filipova za eso bitevního letectva a ujistil, že letec dlouhá léta sloužil na Dálném východě; v médiích se totiž objevilo, že Filipov prý sloužil na Krymu v ukrajinském letectvu, než po anexi poloostrova přešel do ruských služeb.

K sestřelení ruského letounu se přihlásily dvě skupiny syrských povstalců: koalice radikálních skupin Haját Tahrír aš-Šám, která má blízko k teroristické síti Al-Káida, jakož i uskupení, které je podle listu Kommersant součástí Syrské svobodné armády.

Moskva na ztrátu letounu odpověděla leteckým úderem. Při něm bylo podle něj v oblasti, kde byl letoun sestřelen, zabito 30 povstaleckých bojovníků. Kreml dnes ujistil, že Rusko má v Sýrii stále dost sil, aby teroristům zasadilo drtivý úder.

Mluvčí Dmitrij Peskov také vybídl k opatrnosti v úvahách, odkud teroristé mohli získat protiletadlové rakety. V ruských médiích se totiž objevily dohady ruských zákonodárců, podle kterých střela mohla pocházet z Ukrajiny či z USA.

Idlib je jednou z posledních bašt opozice proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada. Rusko v posledních měsících zesílilo nálety v Idlibu s cílem pomoci syrské armádě proniknout hlouběji do této provincie.

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii v září 2015. O pomoc Moskvu požádal Asad. Ruský zásah přinesl zvrat na bojišti a loni v prosinci ruský prezident Vladimir Putin nařídil postupné stažení ruských sil ze Sýrie. Podle ruského ministerstva obrany v Sýrii zahynulo 44 ruských vojáků. Média odhadují, že skutečný počet je nejspíše vyšší, a to přinejmenším o žoldnéře, kteří prý válčí po boku Asadových jednotek i v pozemních operacích.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud