Plán London Bridge. Co se bude dít, až zemře britská královna | info.cz

Články odjinud

Plán London Bridge. Co se bude dít, až zemře britská královna

Deset dní smutku, volno z práce, ponurá hudba v rozhlase a žádná satira v televizi. Tak bude vypadat život ve Velké Británii, až zemře královna Alžběta II. Počítá s tím přesně stanovený plán s označením London Bridge.

Královské pohřby bývají naplánované často desítky let dopředu. Tím spíše, když panovník slouží tak dlouho jako současná královna. Přípravy na její pohřeb začaly už v 60. letech.

Plány nesou kódovaná označení. Například smrt Alžbětina otce, krále Jiřího VI., v roce 1952 měla krycí jméno Hyde Park Corner. List The Guardian zmapoval, jak bude vypadat loučení se současnou vladařkou, které na papíře dostalo název London Bridge.

Premiérka bude až druhá

Asi nejhektičtější budou okamžiky krátce po královnině úmrtí. Prvním úředníkem, který se informaci dozví, bude její osobní sekretář Sir Christopher Geidt. Ten následně obeznámí premiérku či premiéra. Zpráva se následně rozletí směrem k vládám dalších zemí, jejichž je královna hlavou (ať už faktickou, či symbolickou).

Na rozdíl od smrti krále Jiřího VI. tentokrát nebude mít informační monopol BBC. Informaci obdrží ve stejný čas jako ostatní média. Zatímco lidé dostanou na zbytek dne v práci volno, v mediálním světě začne šrumec.

Píseň věstí tragédii

Webové stránky Buckinghamského paláce budou zobrazovat jeden jediný text na tmavém pozadí. Televize mají už nyní podepsané smlouvy s experty, kteří budou situaci komentovat exkluzivně jen pro ně.

Komerční rádia zase jednou týdně testují systém včasného varování, který na mimořádnou událost upozorní. V případě, že se ozve, přepne hudební dramaturg do módu, v němž bude vysílat jen smutné písně.

Když už mluvíme o médiích, v době desetidenního smutku (plán jednotlivé dny přesně označuje, den úmrtí má kód D-Day, další D+1, D+2 atd.) sice z televizí nezmizí komedie, například satira ale místo na obrazovkách mít nebude.

Do nejmenšího detailu

Plno povinností čeká na představitele státu a členy královské rodiny. Obě komory parlamentu se sejdou ještě v den smrti panovnice. Večer pronese projev princ Charles, jehož druhý den po smrti matky čeká korunovace novým králem.

Starostové měst budou muset odstranit veškeré nevhodné věci z ulic a zakrýt dekorace. Velké obrazovky budou přenášet události z Londýna. Vlajky budou vlát na půl žerdi.

Připravené jsou scénáře, pokud královna nezemře v Londýně. V případě smrti v zahraničí pro ni doletí letka RAF. Asi nejkomplikovanější to bude, pokud smrt zastihne panovnici v jejím skotském sídle v Balmoralu, kde tráví tři měsíce v roce. To její rakev absolvuje rituální cestu po Skotsku.

Hned druhý den po smrti královny proběhne korunovace následníka trůnu. Charlese poté čeká cesta po čtyřech zemích Velké Británie. Čtvrtý den od smrti začne vše směřovat k pohřbu. Rakev s ostatky se přesune do Westminsteru, kde se s královnou budou během dalších čtyř dnů loučit její poddaní.

Bude Austrálie republikou?

V den pohřbu zavřou téměř všechny obchody. Zbytek bude fungovat jen ve svátečním režimu omezené prodejní doby. Královně se dostane veškerých poct. Na závěr ceremoniálu ujede pohřební vůz s její rakví 23 mil (asi 37 kilometrů) z Hyde Park Corner k hradu Windsor, kde její tělo spočine vedle dalších britských panovníků.

Zatímco Británie bude znát svého vladaře hned další den, země Commonwealthu na tom budou rozdílně. Titul hlavy společenství se na rozdíl od toho královského nedědí. A například australský premiér i šéf tamní opozice už dali najevo, že po královnině smrti budou prosazovat, aby se země stala republikou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud