Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po 11 letech hned osm poprav najednou. Bojí se Arkansas, že smrtícím látkám skončí trvanlivost?

Po 11 letech hned osm poprav najednou. Bojí se Arkansas, že smrtícím látkám skončí trvanlivost?

Americký stát Arkansas se chystá uskutečnit první popravy po 11 letech, během pouhých 10 dnů přitom hodlá v dubnu vykonat trest smrti v osmi případech. Podle centra, které monitoruje počty poprav v USA, je tak velký počet během tak krátké doby "bezprecedentní". Kritici tvrdí, že za tím může i být končící záruční doba jedné ze smrtících látek, které má věznice k dispozici. Informovala o tom televize CNN.

„Od obnovení trestu smrti v USA v roce 1977 (po desetiletém moratoriu) bylo jen dvakrát popraveno osm lidí během jednoho měsíce,“ řekl CNN Robert Dunham, výkonný ředitel nevládního Střediska pro informace o trestu smrti. Dodal, že v USA „žádný stát nikdy neprovedl osm poprav během 10 dní.“

 

Guvernér státu Arkansas Asa Hutchinson své schválení poprav osmi mužů od 17. do 27. dubna hájí. „Je třeba naplnit zákon, ale také je to důležité pro rodiny obětí, které tak dlouho žily v nejistotě,“ uvedl Hutchinson. Odsouzení, kterých se chystané popravy týkají, spáchali trestné činy mezi lety 1991 a 2000. Jde o samé muže, z nichž polovina jsou černoši. Všichni už vyčerpali opravné právní prostředky.

Končící záruka

Podle arkansaského sdružení za zrušení trestu smrti je jedním z důvodů tolika poprav v tak krátké době i skutečnost, že v dubnu vyprší záruční lhůta u zásob midazolamu, používaného jako uspávací prostředek. To přiznal i mluvčí vězeňské služby v Arkansasu Solomon Graves, podle něhož také už od minulého měsíce nemá Arkansas dostatek chloridu draselného, který je součástí smrtící injekce.

 

Mluvčí arkansaského guvernéra uvedl, že Hutchinson doufá, že věznice si do poprav obstará nové zásoby potřebných preparátů. Podle CNN ale zákony Arkansasu umožňují i popravy na elektrickém křesle, pokud nelze použít smrtící injekci. Použítí elektrického křeslo by ale zřejmě vyvolalo vlnu protestů kvůli "nehumánnosti", uvedla CNN.

V současné době platí trest smrti v 31 státech USA. Počet poprav ale od roku 2000 spíše klesá, loni jich bylo provedeno 20, což je nejméně za předchozích 25 let. Nejvíce poprav od roku 1977 se v USA uskutečnilo v roce 1999, kdy byl trest smrti vykonán v 98 případech.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744