Po pádu Islámského státu zbraně nejspíš neutichnou. Trump žene USA do války s Íránem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po pádu Islámského státu zbraně nejspíš neutichnou. Trump žene USA do války s Íránem

Po pádu Islámského státu zbraně nejspíš neutichnou. Trump žene USA do války s Íránem

Síly samozvaného Islámského státu údajně slábnou. Svět a hlavně Spojené státy se ale pravděpodobně řítí do další války. Právě situace v Sýrii se totiž zřejmě stala rozbuškou pro další možný konflikt. Na jedné straně budou stát Američané. Proti nim pak Írán, se kterým ještě Obamova administrativa dokázala vyjednat důležité dohody. Zdá se, že po nástupu Donalda Trumpa do čela státu jsou ale v troskách a válka je na spadnutí.

Situace se podle listu The Guardian vyhrotila v posledním měsíci, kdy se americké a íránské ozbrojené složky třikrát střetly na území Sýrie. Konkrétně v poušti al-Tanf, kde 150 amerických vojáků cvičilo místní muže v boji proti IS. Ke skupině se údajně přiblížil konvoj pro-Asadovských vojáků, na který začaly kvůli možnému ohrožení dopadat ze vzduchu americké bomby. Podobný incident se odehrál ještě dvakrát. V jednom případě dokonce americké vzdušné síly zlikvidovaly íránský dron, který údajně stihnul na Američany několikrát vypálit.

Součástí provládního syrského vojska má být i elitní Íránská islamistická revoluční garda (IRGC). Její velitel Qassem Soleimani se objevil na fotografii s dronem, který na americké vojáky střílel a který, jak se později ukázalo, byl vyrobený v Íránu.

Východní Sýrie se tak stává arénou, ve které se na pozadí konfliktu s Islámským státem začínají utkávat Američané s Íránci. Podobné incidenty možná předznamenávají budoucí možný konflikt po rozprášení Islámského státu. Minulý týden se obě strany setkaly i na vodě – v Hormuzském průlivu. Íránská loď prý reflektory oslepovala americké námořníky, kteří proplouvali úžinou. Zároveň plavidlo prý laserem ozařovalo americkou helikoptéru, což bylo podle velitelů velice nebezpečné.

Podobné incidenty tu podle mezinárodních pozorovatelů byly vždy. V současnosti ale mají nový kontext a jejich závažnost se zvyšuje. Donald Trump si totiž vytyčil cíl oslabit íránský vliv v regionu. Potvrdil to také na svojí nedávné návštěvě Saudské Arábie, která je v regionu úhlavním nepřítelem Íránu. Dal tak jasně najevo, jakým směrem se nová americká diplomacie bude ubírat.

Vztahy mezi oběma zeměmi v poslední době navíc rozvířil Trumpův komentář po teroristickém útoku v hlavním íránském městě Teheránu, který se odehrál začátkem června. Prezident v prohlášení uvedl, že režim, který podporuje teroristy, se nemůže divit, že se sám může někdy stát obětí teroristů.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif americkému prezidentovi přes sociální sítě stejně ostře odpověděl. „Proboha, američtí úředníci by se měli více strachovat o zachování vlastního režimu, než se pokoušet změnit ten íránský, který si zvolilo 75 % obyvatel,“ uvedl Zarif. Narážel tím na rekordně nízkou volební účast u podzimních prezidentských voleb, kterých se zúčastnilo necelých 55 procent voličů. Íránští politici také opakovaně zmiňují nevyjasněné napojení Ruska na současného prezidenta Američanů.

Minulá prezidentská administrativa Baracka Obamy se přitom snažila o pravý opak. V roce 2015 se podařilo bývalému prezidentovi dojednat s Iránem a dalšími pěti zeměmi dohodu o jaderném programu.  Na mezinárodním jednání ve Vídni se tehdy světoví státníci zavázali, že íránský program bude mírový. Írán podpisem dohody navíc stvrdil, že nebude nikdy usilovat o výrobu jaderné zbraně.

Podle analytiků je pravděpodobné, že dokud neskončí válka proti Islámskému státu, nerozhoří se další konflikt v oblasti naplno. Všechny síly, ač mají různé názory, totiž zatím bojují proti stejnému nepříteli – IS. Jakmile ale padnou dvě hlavní bašty islamistů, Mosul a Rakka, je možné, že vzplane nový konflikt.

„Válka po rozprášení IS bude válkou o to, kdo bude ovládat bezpečnost v regionu. Írán se na tento krok už připravuje a započal s prvními kroky, díky kterým může vyhrát. Spojené státy se stále příliš zaměřují pouze na IS, jako by to byl jediný strategický cíl v regionu,“ uvádí expertka z Institutu pro studium války Jennifer Cafarellová.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.