Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po smrti automaticky dárcem. Orgány zesnulých Nizozemců půjdou rovnou k nemocným

Po smrti automaticky dárcem. Orgány zesnulých Nizozemců půjdou rovnou k nemocným

Z Nizozemců se po smrti automaticky stávají dárci orgánů, rozhodl dnes v konečném hlasování nizozemský parlament. Zákon týkající se všech občanů starších 18 let připouští ovšem výjimku - z registru budou vyškrtnuti ti, kteří dárcovství výslovně odmítnou.

O přijetí zákona rozhodl v závěrečném hlasování senát těsnou většinou 38 hlasů. Dalších 36 zákonodárců bylo proti. Dolní komora nizozemského zákon již odsouhlasila v roce 2016.

„Zákon byl přijat,“ oznámila předsedkyně Senátu Ankie Broekersová-Knolová podle agentury AFP.

Nizozemští občané obdrží v brzké době dva e-maily, v nichž budou vyzváni, aby uvedli, zda souhlasí s tím, aby se stali potenciálními dárci. Pokud na vzkazy nezareagují, budou do registru automaticky zařazeni.

I tak ale jeden pozměňovací návrh upravil zákon tak, že v případě, že by určitý orgán byl vybrán k využití, pořád ještě mohou námitku proti tomu vznést příbuzní zemřelého dárce.

V současnosti je na seznamu dobrovolných dárců již 40 procent obyvatel země.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1