Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Po té ráně jsme se všichni schoulili," fotbalisté Dortmundu jsou v šoku, chtějí ale hrát

„Po té ráně jsme se všichni schoulili," fotbalisté Dortmundu jsou v šoku, chtějí ale hrát

Tři exploze vybuchly vedle autobusu fotbalistů Dortmundu při cestě na čtvrtfinálový zápas Ligy mistrů s Monakem. Střepy, které se vysypaly z oken zranily obránce Marca Bartru, ten musel podstoupit operaci ruky. Ostatní sportovci vyvázli bez zranění. Přiznávají, že jsou v šoku. Chtějí ale hrát dál. 

Brankář Dortmundu Roman Bürki seděl ve chvíli výbuchu vedle Bartry. „Seděl jsem v zadní řadě vedle Marca Bartry, kterého pořezaly střepy z okna. Po výbuchu si všichni kryli hlavu a ti, co mohli, si lehli na zem. Nevěděli jsme, jestli budou další exploze," řekl Bürki švýcarskému listu Blick. 

Policie byla podle něj rychle na místě. „Všichni jsou v šoku, na fotbal v té chvíli nikdo nepomyslel," dodal gólman.

Incident se stal necelé dvě hodiny před plánovaným výkopem. „Hráči jsou v bezpečí. Na stadionu a kolem něj nehrozí žádné nebezpečí," informovala Borussia na svém twitterovém účtu krátce po explozích.

720p 480p 360p 240p
„Dortmund, Dortmund!“ Autobus týmu poškodily exploze, fanoušci konkurence mu vyjádřili podporu

„Tady na stadionu není žádný důvod k panice," řekl fanouškům hlasatel. Podle policejní mluvčí fanoušci do půl hodiny opustili stadion a jejich odchod se obešel bez problémů. Příznivci Monaka v ochozech skandovali „Dortmund" na podporu domácího klubu. Fanoušci Borussie jim poté, co vedení UEFA zápas o den posunulo, prostřednictvím sociálních sítí nabízeli nocleh.

„Hráči to dají stranou a budou schopni podat obvyklý výkon," je přesvědčen předseda dortmundského klubu Reinhard Rauball. „Nejhorší by bylo, kdyby ti, co ten útok zosnovali, dosáhli svého," uvedl.

Příčina výbuchu se stále zjišťuje. Policie řekla, že pracuje s verzí, že výbušniny byly závažného charakteru. Tomu, že by šlo o teroristický čin, ale zatím podle bezpečnostních zdrojů agentury DPA nic nenasvědčuje. 


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1