Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po tomto muži jde policie kvůli teroru v Londýně. Média ukázala tvář 21letého mladíka ze Sýrie

Po tomto muži jde policie kvůli teroru v Londýně.  Média ukázala tvář 21letého mladíka ze Sýrie

Na veřejnost se dostala fotografie podezřelého z útoku v londýnském metru, při kterém bylo minulý týden zraněno 30 lidí. Snímek 21letého Jahjaha Farúka, kterého britská policie zadržela v sobotu večer na západním londýnském předměstí Hounslow, zveřejnila televize Sky News. V souvislosti s výbuchem nálože ve stanici metra Parsons Green je od soboty ve vazbě také 18letý mladík.

 

Podle Sky News žil 21letý podezřelý v obci Stanwell, kterou policie v sobotu kvůli útoku prohledávala. Jak píše britský deník The Telegraph, Farúk se podle svého profilu na Facebooku do Velké Británie přistěhoval ze Sýrie. Druhý podezřelý byl zadržen v sobotu ráno v přístavu Dover na jihu Anglie.

Oba podezřelí údajně dříve žili v domě staršího páru Ronalda a Penelope Jonesových, kteří měli od 70. let v péči asi opuštěných 300 dětí a za pomoc sirotkům také dostali vyznamenání od královny.

„Snažím se s nimi zůstat v kontaktu. Některé byly adoptovány. Posílám jim přání k narozeninám – je to opravdu velká rodina,“ popsala Telegraphu v minulosti vztah k dětem, které s manželem zachránila, Penelope Jonesová. I jejich dům policie v souvislosti s útokem prohledala.

Podle Telegraphu je 18letý podezřelý sirotek z Iráku, který se dostal do Británie v 15 letech. Jak tvrdí sousedé Jonesových, irácký mladík byl problémové dítě a manželé prý kvůli němu také několikrát kontaktovali úřady s tím, že si s ním neví rady.

Podle britských úřadů nebyl páteční úrok činem „osamělého vlka“ a dál pokračují v pátrání. Londýn vyzývá obyvatele k bdělosti, po necelých 48 hodinách však včera snížil stupeň teroristické hrozby z „kritického“ na „vážný“. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1