Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po úderu na Sýrii internet zaplavila falešná videa z Ukrajiny a Jemenu. Zveřejnil je i český server

Po úderu na Sýrii internet zaplavila falešná videa z Ukrajiny a Jemenu. Zveřejnil je i český server

Jen krátce po zahájení spojeneckého útoku na vybrané vojenské cíle syrského režimu sociální média zaplavily desítky dezinformačních videí, upozorňuje katarská mediální skupina Al Džazíra. Ty údajně zobrazují sobotní bombardování hlavního města Damašku, ve skutečnosti však zachycují zcela jiné události. Tato dezinformační videa sdílely i české a zahraniční zpravodajské weby, před čímž v sobotu varoval ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický. „Budeme vystaveni obrovsé dezinformační kampani. Bude se lhát a vymýšlet, aby se zakryla pravá podstata věcí,“ uvedl ministr. 

Níže zobrazené video je asi nejsdílenější z údajného bombardování Damašku během časných ranních hodin. Tento záznam přebraly i prestižní zahraniční zpravodajské weby jako NBC News, ale například i české Novinky. Ve skutečnosti se však nejedná o bombardování Damašku, ale o odstřelování ukrajinského města Luhansk v únoru 2015. 

I následující video zobrazuje rakety, které v sobotu ráno údajně dopadaly na výzkumné středisko v syrském Damašku. Tam podle Západu režim Bašára Asada vyvíjel své chemické zbraně. U tohoto videa je sice správně zachycené místo, ale čas už nesedí. Natočené totiž bylo před čtyřmi lety, když tento objekt bombardoval Izrael. 

Další hojně sdílená videa na sociálních sítích zachycují údajné sestřelování spojeneckých raket syrským protiraketovou obranou. Syřané ráno tvrdili, že se jim takto podařilo zneškodnit asi 13 z údajné zhruba padesátky vypálených raket. Američané ale naopak prohlásili, že se syrské obraně nepodařilo zlikvidovat ani jedinou z víc než 100. Sdílené video bylo ve skutečnosti pořízené před několika týdny, kdy saaudsko-arabský protiraketový štít zlikvidoval z Jemenu vypálenou raketu. 

Z konfliktu mezi Saudskou Arábií a Jemenem pochází i další video, které se prezentuje jako sobotní spojenecký úder. Záznam však byl pořízen ještě dříve –  přibližně v roce 2015, kdy Saudská Arábie podnikala nálety proti vybraným jemenským cílům. 

Na sociálních sítích se v sobotu objevily i údajné obrázky, které pocházejí z útoku na režim Bašára Asada. U níže zobrazených ilustrací je ovšem špatně čas i místo - pocházejí totiž z dřívější ofenzívy USA vůči Iráku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1