Články odjinud

Po úderu na Sýrii internet zaplavila falešná videa z Ukrajiny a Jemenu. Zveřejnil je i český server

Po úderu na Sýrii internet zaplavila falešná videa z Ukrajiny a Jemenu. Zveřejnil je i český server

Jen krátce po zahájení spojeneckého útoku na vybrané vojenské cíle syrského režimu sociální média zaplavily desítky dezinformačních videí, upozorňuje katarská mediální skupina Al Džazíra. Ty údajně zobrazují sobotní bombardování hlavního města Damašku, ve skutečnosti však zachycují zcela jiné události. Tato dezinformační videa sdílely i české a zahraniční zpravodajské weby, před čímž v sobotu varoval ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický. „Budeme vystaveni obrovsé dezinformační kampani. Bude se lhát a vymýšlet, aby se zakryla pravá podstata věcí,“ uvedl ministr. 

Níže zobrazené video je asi nejsdílenější z údajného bombardování Damašku během časných ranních hodin. Tento záznam přebraly i prestižní zahraniční zpravodajské weby jako NBC News, ale například i české Novinky. Ve skutečnosti se však nejedná o bombardování Damašku, ale o odstřelování ukrajinského města Luhansk v únoru 2015. 

I následující video zobrazuje rakety, které v sobotu ráno údajně dopadaly na výzkumné středisko v syrském Damašku. Tam podle Západu režim Bašára Asada vyvíjel své chemické zbraně. U tohoto videa je sice správně zachycené místo, ale čas už nesedí. Natočené totiž bylo před čtyřmi lety, když tento objekt bombardoval Izrael. 

Další hojně sdílená videa na sociálních sítích zachycují údajné sestřelování spojeneckých raket syrským protiraketovou obranou. Syřané ráno tvrdili, že se jim takto podařilo zneškodnit asi 13 z údajné zhruba padesátky vypálených raket. Američané ale naopak prohlásili, že se syrské obraně nepodařilo zlikvidovat ani jedinou z víc než 100. Sdílené video bylo ve skutečnosti pořízené před několika týdny, kdy saaudsko-arabský protiraketový štít zlikvidoval z Jemenu vypálenou raketu. 

Z konfliktu mezi Saudskou Arábií a Jemenem pochází i další video, které se prezentuje jako sobotní spojenecký úder. Záznam však byl pořízen ještě dříve –  přibližně v roce 2015, kdy Saudská Arábie podnikala nálety proti vybraným jemenským cílům. 

Na sociálních sítích se v sobotu objevily i údajné obrázky, které pocházejí z útoku na režim Bašára Asada. U níže zobrazených ilustrací je ovšem špatně čas i místo - pocházejí totiž z dřívější ofenzívy USA vůči Iráku. 

 

 

 

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud