Po vzoru Maa. Ambiciozní Si Ťin-pching a kuchařka kultu osobnosti | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po vzoru Maa. Ambiciozní Si Ťin-pching a kuchařka kultu osobnosti

Po vzoru Maa. Ambiciozní Si Ťin-pching a kuchařka kultu osobnosti

Americký prezident Donald Trump navštívil v rámci cesty po Asii Čínu. Setkal se s prezidentem Si Ťin-pchingem – nejmocnějším čínským lídrem od dob Mao Ce-tunga. Jeho postavení v jinak kolektivně řízené komunistické straně je natolik silné, že kritici varují před bezbřehým kultem osobnosti. Chování lídra nejlidanatější země světa takové znaky už nyní skutečně má.

Sílu, s jakou Si vládne, demonstruje titulní strana stranických novin z minulého měsíce, kdy ho čínští komunisté zvolili na dalších pět let do čela státu. Od smrti Maa v roce 1976 vypadaly noviny po každém takovém kroku stejně. Zobrazovaly tváře nového vedení a demonstrovaly kolektivní způsob vlády.

Také nyní sice na titulní straně najdete všechny přední stranické představitele. Sotva je ale rozpoznáte. Listu dominuje velká fotka Si Ťin-pchinga. Muže, který navzdory mandátu nedávno fakticky nakročil k časově neomezené vládě a jehož ideologie nezvykle prorostla rovnou do stanov strany.

Srovnávat s Maem se přesto současný prezident zatím nemůže. Navzdory brutalitě, smrti milionů lidí a rozdělení mnoha rodin vykreslovala média Maa vždy idealisticky – jako štědrého vůdce, jehož motivuje pouze láska k vlasti. Dosáhnout podobné, prakticky nekontrolovatelné moci a udržet ji je ovšem v dnešní Číně podstatně složitější než v 50. a 60. letech.

Šediny zakrýt, pleť vylepšit

Si přesto na vytváření silného postavení systematicky pracuje. Jedním z nejviditelnějších rysů je například práce s fotkami. Fotografie, která v novinách ilustrovala jeho znovuzvolení, je výrazně retušovaná.

„Upravovala se sytost, barvy, zakrývaly šediny ve vlasech a nedokonalosti na pokožce. Celé foto dostalo nádech malby,“ popisuje pro New York Times Hany Farid profesor z Dartmouth College a expert na fotografie.

Retušování fotek používají i západní politické osobnosti. V Česku se veřejnost před čtyřmi lety pozastavovala nad výrazně upraveným snímkem prezidenta Miloše Zemana. Zkraje letošního roku zase za stejnou věc schytala kritiku první dáma USA Melania Trumpová.

Láska k prezidentovi

Virtuální vylepšování vzhledu je sice viditelné, celkově je to ale jen detail v systematické práci. Dalším důležitým faktorem je také všudypřítomnost. „Láska k Maovi visela ve vzduchu a byla součástí každodenního života lidí. Nebyla alternativa,“ ohlíží se do historie profesorka na Čínské univerzitě v Hongkongu Pang Laikwan.

Podobně se snaží prezentovat i Si. Je všude. Povedlo se mu vrátit komunistickou stranu a její hodnoty zpět do života Číňanů. Jeho projevy patří mezi hlavní témata večerních zpráv, plní titulní stránky novin. Jeho hlas zní z velkoplošných obrazovek na rušných místech. Jeho obrazy visí v domovech lidí, restauracích nebo třeba i ve vozech taxi. Často jsou k vidění právě po boku Maových.

Do toho se Si stylizuje jako vřelý otec národa. Vysloužil si přezdívky jako „Taťka Si“ nebo „Strýček Si“. Pomáhá mu i obraz normálního člověka. Například v roce 2013, rok po svém prvním zvolení, navštívil restauraci, kde za sebe zaplatil účet.

Vyrůstání v časech Maa

Pomáhají i státní média. Ta ze Si Ťin-pchinga občas vytvoří animovanou postavu, která představuje jeho hrdinské činy. Takto se objevil v póze s kladivem, na němž zašlapává fotbalový míč, což mělo vyjádřit jeho snahu potírat korupci ve sportu.

Kromě toho Si sepsal knihu, v níž popisuje osobní příběh. Vypráví, jak vyrůstal v časech, kdy zemi vládl Mao. Dílo, které vytváří kolem současného prezidenta auru hrdiny, míří především na domácí publikum. Komunisté ale věří, že jim pomůže i s jiným velkým cílem – získat ještě větší respekt ve světě.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.