Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poblíž centrály americké NSA se střílelo, jeden zraněný

Poblíž centrály americké NSA se střílelo, jeden zraněný

Jeden člověk byl zadržen a alespoň jeden policista utrpěl zranění při střelbě u vjezdu ke kancelářím americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Úřady incident ve Fort Meade vyšetřují a nebezpečí na místě podle nich nehrozí.

Na záběrech amerických televizí byl vidět černý sportovní vůz poblíž vjezdu do areálu NSA s rozbitým předním sklem, patrně po zásahu ze střelné zbraně. Podle všeho naboural do jedné z bariér po straně příjezdové cesty. Činitelé bezpečnostních složek ihned detaily o incidentu nesdělili, a není tak jasné, zda střílel podezřelý, jehož zadržení potvrdil mluvčí centrály NSA, nebo strážci zákona.

„Policisté NSA a místní policie se zabývají incidentem, který se odehrál dnes ráno při jednom z chráněných vjezdů pro motorová vozidla. Situace je pod kontrolou a bezpečnostní hrozba pominula,“ uvedla NSA na twitteru. Události prošetřuje také Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Kvůli vyšetřování je uzavřená dálnice 32 vedoucí kolem areálu NSA.

Podle prvních zpráv byly při střelbě zraněny tři osoby. Mluvčí místní policie následně uvedl, že jeden policista byl se zraněními převezen od nemocnice.

O incidentu už byl informován prezident Trump. „Myslíme na všechny zasažené a modlíme se za ně," uvedla mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová.

NSA patří mezi hlavní zpravodajské agentury Spojených států. Zabývá se monitorováním nepřátel americké vlády, a to zejména prostřednictvím technologických nástrojů, jakým je například sledování aktivit na internetu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1