Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pobouření Australané: Muslimské dívky na billboardy nepatří

Pobouření Australané: Muslimské dívky na billboardy nepatří

Měla to být reklama na nejdůležitější svátek v zemi. Teď už ji ale na ulicích nikdo nenajde. Billboard s dvěma dívkami v hidžábu na pozadí s australskou vlajkou se společnost propagující Den Austrálie rozhodla stáhnout, reakce obyvatel prý byly příliš negativní.

Podle státu Victoria do firmy QMS přišly hrubé a výhružné stížnosti. Konkrétní reakce společnost odmítla zveřejnit, napsala britská televize BBC.

Propagační akce, kterou si objednala australská vláda, se stala předmětem internetových diskuzí. Vzdáleně to připomíná případ černošského modela na letácích Lidlu v Česku.

Fotky billboardu sdílely na facebooku především krajně pravicové skupiny. Podle některých diskutérů obrázek neodráží skutečný Den Austrálie a jedná se o propagandu. Politická korektnost prý překročila své meze.

„Vládní protiaustralská propaganda se vymyká kontrole! Jediná australská věc těchto lidí je zřejmě jejich umístění,“ píše jeden z diskutujících.

Vedení společnosti proto billboardy odstranilo a část Australanů to přijala pozitivně. „Billboard stáhly. Vítězství!" oslavovala Kim Vuga. 

Mnozí ale reklamu bránili, Austrálie je podle nich hrdým multikulturním národem. „Pokud nemohu oslavit Den Austrálie s těmito úžasnými australskými kolegyněmi, tak to slavit nebudu," napsal například Richard Tuffin na twitteru. 

Ministr pro multikulturní záležitosti státu Victoria Robin Scott vyjádřil svoje zklamání nad tím, že minorita napadá hrdé Australany. „Každý, kdo to považuje za vítězství, by si měl osvěžit pravý význam Dne Austrálie,“ upozornil ministr na fakt, že Den Austrálie připadající na 26. ledna připomíná první den vylodění vyhoštěnců z Velké Británie v roce 1788. „Je to o tom, aby lidé společně oslavili rozmanitost, která tento stát i tuto zemi dělá skvělou,“ řekl.

Richard Di Natale, lídr levicové strany Zelených, na Twitteru prohlásil, že je nenávistnou kampaní znechucen. „V australské společnosti není pro rasismus místo,“ napsal. 

Fotka dvou dívek v hidžábu nepocházela ze studia či fotobanky. Byla pořízena v ulicích Melbourne při loňských oslavách Dne Austrálie. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744