Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pobouřený Erdogan. Proč si bere EU na mušku tentokrát?

Pobouřený Erdogan. Proč si bere EU na mušku tentokrát?

Turecký prezident kritizoval EU za údajné neplnění slibů. Nelíbí se mu také, že Kurdové smějí protestovat v ulicích Bruselu. Informovala o tom agentura Reuters.

Vládce Turecka v kritice EU nepolevuje. Směrem na západ zazněla z Ankary další várka pobouřených poznámek.

 „Dali jsme znovu jasně najevo, že nám záleží na evropských hodnotách více než mnoha zemím EU, ale nezaznamenali jsme žádnou konkrétní podporu od našich západních přátel. Žádné ze svých slibů nedodrželi,“ řekl Erdogan na jednání Organizace islámské konference (OIC) v Istanbulu.

Turecký prezident znovu obvinil unii z toho, že toleruje přítomnost členů separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), která desítky let bojuje proti tureckému státu a kterou považují za teroristickou organizaci jak Spojené státy, tak Evropská unie.

„Na jedné straně považují PKK za teroristickou organizaci, na druhé straně se ale teroristé volně procházejí ulicemi Bruselu. Co je to za druh upřímnosti?“ řekl Erdogan.

K plánu Evropského parlamentu hlasovat ve čtvrtek o zmrazení přístupových jednání s Tureckem Erdogan uvedl, že je „v očích Turků bezcenný“.

Turecko je klíčovým členem NATO a pro západ je také nepostradatelným partnerem při zvládání migrace, kterou se daří omezovat. Vzájemná dohoda, na které spolupráce stojí, je ale křehká a funguje jen částečně. Západ Turecko kritizuje kvůli potírání opozice po červencovém pokusu o státní převrat. Od jeho potlačení bylo uvězněno zhruba 37 tisíc lidí a více než 110 tisíc osob bylo propuštěno z práce či přesunuto na nižší pozici.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1