Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pobyt v jeskyni horší než mučení. Chlapcům hrozí stavy jako při vymývání mozku, říká psycholog

1080p720p360p

V Thajsku stále pokračuje záchrana 12 chlapců, které i spolu s jejich fotbalovým trenérem uvěznila voda hluboko v jeskynním komplexu. Lékaři i psychologové se nyní obávají o jejich zdraví. Podle nich nemusí skončit bez následků.

Stále není jasné, zda se počká, až voda opadne, anebo se je potápěči pokusí z jeskyně dostat nelehkou, zatopenou cestou. Většina z chlapců zřejmě ani neumí plavat. Na sklonku týdne se v oblasti očekávají silné deště. Období monzunů v Thajsku končí až v říjnu.

Zatímco variantu, že chlapce z místa dostanou potápěči, zvažují spíše thajské úřady, mezinárodní jeskynní záchranáři se shodují, že taková akce by byla velmi nebezpečná. To potvrzuje i bývalý hlavní instruktor potápěčů české policie Michal Guba. „Potápění v jeskyni je nejvyšší level. Takže si myslím, že to, aby ti chlapci prošli celkovým potápěčským výcvikem, je nereálné. Podle mě by bylo asi jednodušší, kdyby je tam zabivakovali. Počkali, až skončí záplavy a dostali je ven suchou nohou,“ řekl pro INFO.CZ.

Komplikovaný úsek vedoucí k fotbalovému týmu se klikatí nahoru i dolu, v některých místech plavou potápěči proti proudu. Pokud by se přikročilo k tomu, že chlapci z místa vyplavou, každý z nich by dostal potápěčské vybavení a doprovázeli by ho dva profesionálové, řekl thajský ministr vnitra Anupong Paočinda. Přikročí-li se přesto k této variantě, počítá se s užitím provazů pro orientaci, rozmístěním tlakových lahví s kyslíkem a s osvětlením celého komplikovaného úseku.

Zkušení jeskynní záchranáři se domnívají, že by bylo bezpečnější dodávat chlapeckému fotbalovému týmu přezdívanému Divočáci zásoby a počkat, až voda opadne, což by – pokud se tedy nepodaří najít, nebo vytvořit jinou přístupovou cestu – mohlo trvat i několik měsíců.

Zatím jsou chlapci v poměrně dobrém zdravotním stavu. To by se ale podle lékařů a psychologů mohlo změnit. „Dosud měli tři základní věci k přežití: kyslík, snesitelnou teplotu a pitnou vodu,“ říká Timpon z univerzity z Portsmouthu. Teď se podle něj můžeme ptát na věci pro přežití méně podstatné, ale stále zásadní: „Kam chodí na záchod? Jsou dostatečně disciplinovaní, aby zamezili vypuknutí epidemie?“ Nejdůležitější je, aby si neznečistili zdroj pitné vody. Důležitou roli také hraje místo, kde se nacházejí. „Omezený prostor a sezení mohou vést k atrofii svalů, hrozí problémy s klouby i kostmi,“ dodává Timpon.

„Čtyři měsíce je dlouhá doba. Už i těch deset dní je docela dost. V tomto případě bych se bál tří největších rizik, tedy dehydratace, psychického traumatu a poruchy příjmu potravy,“ řekl pro Blesk MUDr. Martin Bognár.

Podle psychologa Jiřího Nováka chlapce čekají opravdu krušné chvilky, kromě toho se obává, že pokud by museli na záchranu čekat několik měsíců, neobejdou se bez trvalých následků. „Nikdo si ani nemůže domýšlet, co ti chlapci prožívají. Určitě musí být v šoku. Zákonitě musí docházet k deprivaci, protože nemají ponětí o čase. Neví, jestli je den, nebo noc. Nedostatek světla u nich může vést až k psychóze. To je ten samý efekt, jako má brainwashing. To je výslechová technika, při které se člověk zavře do tmavé místnosti a po týdnu je schopen říct to, co ani sám neví,“ řekl Blesku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744