Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Počet obětí teroru v Katalánsku stoupl na 16. Zemřela žena, která doteď bojovala o život

Počet obětí teroru v Katalánsku stoupl na 16. Zemřela žena, která doteď bojovala o život

Útoky v Katalánsku mají oficiálně 16. oběť. V nemocnici zemřela zraněná jedenapadesátiletá žena, která tam po úderu teroristů ležela v kritickém stavu. Informovaly o tom agentury AFP a EFE. Islamisté při útocích minulý týden zranili na 130 lidí.

List La Vanguardia uvedl, že žena zemřela dnes ráno a že šlo o německou občanku. Je jednou z obětí teroristického útoku v centru Barcelony na turisticky oblíbeném bulváru La Rambla. Jeden z fanatiků tam do lidí najel dodávkou a policie ho později zastřelila.

V nemocnici stále zůstává 24 z více než stovky zraněných. V souvislosti s barcelonským útokem zemřelo 14 lidí, další dvě oběti přišly o život jinde.

Podle soudních zdrojů citovaných španělskými médii chtěla organizovaná teroristická skupina původně provést mnohem větší útoky a zaměřit se na barcelonské památky.

Buňka měla podle dosavadního šetření 12 členů; pouze čtyři přežili a jsou zatčeni. Dva přišli o život při explozi ve městě Alcanar, kam teroristé přivezli bomby, určené k útokům podle původního plánu.

Španělský generální prokurátor José Manuel Maza již dříve řekl, že soudní proces, který má vyjasnit okolnosti útoků v Katalánsku, bude složitý a vyšetřování se zúčastní i jiné země. Nevyloučil, že se některým teroristům podařilo uprchnout.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1