Pochmurné narozeniny britské královny. Místo oslav bilancovala tragédie a politickou krizi | info.cz

Články odjinud

Pochmurné narozeniny britské královny. Místo oslav bilancovala tragédie a politickou krizi

Sklíčenou náladu ve Spojeném království, vyvolanou teroristickými útoky, politickou krizí a nejnověji ničivým požárem výškové budovy v Londýně s mnoha oběťmi na životech, učinila tématem svého narozeninového poselství britská královna Alžběta II. Její lid je ale pevný v odhodlání čelit těžkým zkouškám, ujistila panovnice v poselství, které bylo dnes zveřejněno u příležitosti oficiálních oslav jejích 91. narozenin.

Panovnice v projevu zmínila těžké tragédie, které se odehrály v minulých měsících. „Dnešek je obvykle dnem oslav. Letos je ale těžké uniknout velmi sklíčené náladě v zemi,“ citovala z královnina poselství agentura DPA. „V minulých měsících zažila země řadu hrozivých tragédií,“ zdůraznila Alžběta II., která je nejstarší a nejdéle vládnoucí panovnicí na světě.

Život v Británii těžce zasáhly tři nedávné teroristické útoky islámských radikálů, další tragédií se stal v minulých dnech ničivý požár věžáku v Londýně, při němž zahynuly desítky jeho obyvatel. Země se navíc potýká s povolební politickou krizí, která oslabila premiérku Theresu Mayovou krátce před zahájením jednání o odchodu země z Evropské unie.

Ve stínu tragického požáru výškového domu v Londýně se odehrála páteční návštěva českého prezidenta Miloše Zemana v Buckinghamském paláci. Audience u britské královny se krátce opozdila, protože se Alžběta II. před tím setkala v krizovém středisku s přeživšími obyvateli domu zničeného požárem.

Královna dovršila jednadevadesát let 21. dubna, v souladu s tradicí ale narozeniny slaví až v těchto dnech. Britští monarchové pořádají oficiální oslavu narozenin bez ohledu na skutečné datum narození druhý červnový víkend, kdy je větší šance na hezké počasí pro tradiční velkolepou přehlídku, která je hlavním bodem oslav.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud