Pochod proti Trumpovi. Demonstraci před inaugurací organizuje americká důchodkyně | info.cz

Články odjinud

Pochod proti Trumpovi. Demonstraci před inaugurací organizuje americká důchodkyně

V Spojených státech se den před inaugurací chystá pochod, kterého se hodlá zúčastnit více než 100 tisíc lidí. Původně měla akce upozorňovat na ženské otázky, jako je právo na potrat. Postupně se ale její zaměření rozšířilo i na další témata, které Donald Trump akcentuje.

Teresa Shooková se nikdy nepovažovala za aktivistku ani za zapálenou feministku. Právnička v důchodu, která žije na Havaji z výsledku amerických prezidentských voleb ale nadšená nebyla, informuje Washington Post. Začala přemýšlet, co by se stalo, kdyby v den inaugurace nového prezidenta ženy pochodovaly na Washington.  

Na facebooku proto založila událost a šla si lehnout. Ještě v ten den účast na sociální síti přislíbilo 40 žen, do rána se pak k akci přihlásilo 10 tisíc lidí. V současné době se k události připojilo už více než 100 tisíc Američanů a bude se jednat možná o největší demonstraci týkající se Trumpovy inaugurace.

Organizátoři začali pracovat na realizaci pochodu. Snaží se táhnout za jeden provaz, aby zajistili potřebné peníze. Akce, které se bude účastnit tolik lidí, proběhla hladce. Podle hlavní myšlenky průvodu požadují účastníci rovná práva pro ženy, postupně začaly přibývat další témata například práva imigrantů nebo zabíjení Afroameričanů ze strany policie. „Nikdy by mě nenapadlo,že se akce stane virální, ani nevím jak akci virální udělat,“ řekla Shooková.

Pochod se koná den po inauguraci a nemá za cíl zpochybnit výsledky voleb. „Plánujeme udělat odvážné a jasné prohlášení této zemi na národní a lokální úrovni, že nebudeme zticha a nenecháme si brát práva, za která jsme bojovali,“ řekla Tamika Malloryová, zkušená organizátorka a aktivistka za omezení držení zbraní, která je jednou z hlavních organizátorek.

Na pochod bude účastníky svážet na tisíc autobusů, mnoho organizací jako třeba Plánované rodičovství či protiválečná organizace CodePink se stala partnerem akce. Protest striktně odmítá označení jako proti Trumpovi. Jedná se jim především o konkrétní  body programu.

Mnoho amerických žen vnímalo kandidaturu Hillary Clintonové jako příležitost. Nakonec paradoxně právě vítězství Donalda Trumpa spojilo ženy. „Zdá se, že mnoho žen říká: Přišel můj čas. Nebudu už zticha,“ říká Dana Brownová, ředitelka centra pro ženy a politiku z Chathamské univerzity.   

Mluvčí inauguračního výboru Boris Epshteyn prohlásil, že jsou připraveni naslouchat jejím pochybám a přivítat je na svou stranu.

Ženský pochod se bude konat 21. ledna. Stovky až desetitisíce lidí protestovaly v listopadu proti zvolení Donalda Trumpa. Demostrace se konaly po celých Spojených státech, nejsilnější byly v tradičně demokratických státech jako jsou New York nebo Kalifornie. V Oregonu se i střílelo. Pokud by na pochod dorazilo tolik lidí, kolik na Facebooku přislíbilo, jednalo by se vůbec o největší protesty proti Trumpovi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud