Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pod britskou premiérkou se kýve křeslo. Na její odchod z vlády tlačí už i kolegové

Pod britskou premiérkou se kýve křeslo. Na její odchod z vlády tlačí už i kolegové

Britská premiérka Theresa Mayová čelí ve své Konzervativní straně výzvám, aby z čela vlády odešla. Podle médií se s tím ztotožňují tři desítky konzervativních poslanců a rovněž několik členů kabinetu. Mayová to však odmítá a v rozhovoru pro list Sunday Times naznačila, že by mohla odvolat ministra zahraničí Borise Johnsona, který je obviňován, že premiérku svými výroky podkopává a že ji chce v čele strany vystřídat. Neméně silně znějí i upozornění, že tyto debaty stranu oslabují a že je třeba jednoty, zvláště v době složitých jednání o vystoupení Británie z Evropské unie.

Čerstvý průzkum mínění podle televizní stanice Sky ukázal, že 42 procent Britů si myslí, že okamžitý odchod Mayové by byl špatný pro vyjednávání podmínek odchodu země z Evropské unie. Opačného názoru je jen 18 procent, avšak podle třetiny je to „prašť jako uhoď“.

Anketa nicméně také ukázala, že podle 35 procent Britů by Mayová měla odstoupit hned. Na druhé straně je 36 procent dotázaných názoru, že by funkci do příštích všeobecných voleb, jež by se měly konat v roce 2022, složit neměla. Podle 14 procent by tak ještě před volbami učinit měla, ale až po ukončení rozhovorů o brexitu.

„Nikdy nebylo mým stylem vyhýbat se výzvám a teď s tím nezačnu,“ citoval Sunday Times odpověď Mayové týkající se Johnsona, který je obviňován z toho, že se tváří jako loajální, ale přitom hlásá svou vlastní vizi způsobu provedení brexitu. Naznačila tak, že je připravena přivést do kabinetu nové ministry a zbavit se těch, kteří způsobili její problémy.

Kritici v Konzervativní straně Mayové vyčítají nezdařené červnové parlamentní volby, v nichž toryové přišli o parlamentní většinu. Poukazují také na nejednotnost jejího kabinetu a nyní jí vyčítají i nepovedený středeční projev na stranické konferenci, který vyvolal posměch.

Bývalý předseda Konzervativní strany Grant Shapps v pátek řekl, že získal podporu 30 zákonodárců, kteří chtějí Mayovou dostat z vedení strany. K tomu, aby se hlasovalo o důvěře vůdci strany, je ale nutná podpora nejméně 48 z 316 konzervativních členů zákonodárného sboru.

Sunday Times napsal, že o nutnosti vyměnit Mayovou hovořili i tři její ministři, aniž je jmenoval. „Nyní je otázkou ‚kdy‘,“ řekl jeden z nich listu. „Cítím, že to skončí do Vánoc,“ dodal.

Podle čtvrtého ministra je nutný „řádný přechod“ k novému vůdci. Nicméně je přesvědčen o tom, že není pravděpodobné, že Mayová ve funkci setrvá do příštích voleb.

Bývalý konzervativní premiér John Major dnes ale v listu Mail on Sunday označil kritiky Mayové za egocentriky. Upozornil přitom, že neloajální konzervativní poslanci by měli s podkopáváním Mayové přestat, jinak usnadní cestu do Downing Street (sídla britského premiéra) předsedovi Labouristické strany Jeremymu Corbynovi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744