Pod britskou premiérkou se znovu kýve židle. Desítky poslanců podepisují, že má jít z funkce | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pod britskou premiérkou se znovu kýve židle. Desítky poslanců podepisují, že má jít z funkce

Pod britskou premiérkou se znovu kýve židle. Desítky poslanců podepisují, že má jít z funkce

Čtyřicet britských zákonodárců za konzervativní stranu se podle deníku The Sunday Times dohodlo na podepsání dopisu vyjadřujícího nedůvěru premiérce Therese Mayové. To je jen o osm méně, než je potřeba na vyvolání procesu volby nového šéfa konzervativní strany, komentovala agentura Reuters.

Takový vývoj by znamenal další problémy pro premiérku, jejíž pozici výrazně oslabily předčasné volby v červnu. Vláda Mayové se rovněž potýká s pomalým vyjednáváním ohledně podmínek odchodu z Evropské unie a skandálem kolem sexuálního obtěžování. Kvůli tomu nedávno odstoupil ministr obrany Michael Fallon, kabinet pak tento týden přišel o ministryni pro mezinárodní rozvoj Priti Patelovou, která rezignovala, protože prý nedostávala "vysokým standardům, které jsou očekávány".

Nahradit Mayovou v čele konzervativců někým jiným se část straníků snažila už po jejím kritizovaném projevu při každoročním sjezdu strany. Tento pokus selhal, ale podle Reuters jsou mnozí premiérčini straničtí kolegové s jejím počínáním nespokojeni a diskuse o jejím konci přetrvávají. Pokud by v čele strany došlo k výměně, nový lídr by převzal jak post předsedy strany, tak předsedy vlády, aniž by muselo dojít k volbám.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.