Články odjinud

Pod dohledem policie. Byly to nejhlídanější volby, které jsem zažil, říká z Turecka novinář Vlach

Pod dohledem policie. Byly to nejhlídanější volby, které jsem zažil, říká z Turecka novinář Vlach

Nikde jinde jsem nezažil, že by na volby dohlíželo tolik policistů, shrnuje své dojmy z klíčového nedělního hlasování o směřování Turecka český novinář Tomáš Vlach. „Policisté byli úplně všude, tajní i uniformovaní, před volebními místnostmi i uvnitř,“ líčí Vlach turecký dohled na prezidentské a parlamentní volby, ve kterých upevnil svoji pozici současný prezident Recep Tayyip Erdogan. Země se jeho vítězstvím posunula k prezidentskému systému, funkce premiéra bude zrušena.

Současnému vládci vhodilo podle předběžných výsledků do volební urny lístek 52,5 procenta voličů, tudíž se druhé kolo prezidentských voleb vůbec konat nebude a autokrat Erdogan vykročí k vysněné proměně Turecka. V paralelních parlamentních volbách ale uspěla i kurdská strana HDP, které se překvapivě podařilo překročit desetiprocentní hranici nutnou pro vstup do zákonodárného shromáždění. „Z dojmů, které mám, jsou zde všichni spokojení. Vlk se nažral a koza zůstala celá,“ glosuje situaci český novinář Tomáš Vlach z turecké Sanliurfy, města pár desítek kilometrů od hranic se Sýrií.

Turecké volby
Soupeř Recepa Tayyipa Erdogana v nedělních prezidentských volbách v Turecku Muharrem Ince dnes uznal porážku. Vyzval Erdogana, aby přestal národ svou rétorikou rozdělovat a byl prezidentem všech. Ze sečtení více než 99 procent odevzdaných hlasů vyplývá, že Erdogana volilo 52,5 procenta voličů. V parlamentních volbách, jež se konaly souběžně, bude mít Erdoganova strana v parlamentu 42,5 procenta křesel a její spojenci 11,1 procenta.

Napětí horkokrevných Turků bylo během voleb obrovské, snad i proto byly volební místnosti v obležení police. „Turci volby brali velmi vážně, politikou žili. Přímo ve volební místnosti jsem viděl i rvačku,“ přibližuje atmosféru volebního dne novinář. „Bylo to kvůli nějaké hlouposti, syn chtěl pomoci matce vyplnit lístek za plentou. Jenže za ni vstoupili oba a strhla se kvůli tomu mela. Tu ukončila až policie, která aktéry vyhodila.“

Když bylo během noci jasné, že Erdogan svůj prezidentský mandát obhájil, ulice ovládly emoce. „Lidé svolávali demonstrace a shromáždění, z projíždějících automobilů vlály prapory. Turci slavili.“ 

Přestože v jihoturecké Urfě nikdo tak úplně neprohrál, mnoho lidí má po neděli velký důvod k obavám. Pro zemi totiž volby představují zlomový moment, kterým definitivně nastává přechod země k prezidentskému systému. Do Erdoganových rukou nyní bude koncentrováno ještě více moci než dříve: po zrušení funkce premiéra bude moci sestavit vládu, vydávat dekrety či stanovovat rozpočet. Kritici však varují, že nový systém ohrožuje právní stát v Turecku.

„Jak to zde vypadá den po volbách? Stále napjatě,“ tvrdí Tomáš Vlach. „U části lidí jsou patrné obavy z budoucnosti, ve které bude mít prezident opravdu velkou moc. Už nyní se Turci bojí na ulici říkat své názory, které nejsou v souladu s oficiální linií – tohle už není Turecko, které tu bylo před deseti lety.“

I přes povolební napětí by ale cizinec nejspíše nepoznal, že v zemi nějaké volby vůbec proběhy. „Život se dnes v Urfě vrátil do svých starých kolejí. Lidi řeší své každodenní problémy a politiku proberou nejspíš až večer v čajovně nebo v mešitě,“ uzavírá Vlach.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud