Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pod dohledem policie. Byly to nejhlídanější volby, které jsem zažil, říká z Turecka novinář Vlach

Pod dohledem policie. Byly to nejhlídanější volby, které jsem zažil, říká z Turecka novinář Vlach

Nikde jinde jsem nezažil, že by na volby dohlíželo tolik policistů, shrnuje své dojmy z klíčového nedělního hlasování o směřování Turecka český novinář Tomáš Vlach. „Policisté byli úplně všude, tajní i uniformovaní, před volebními místnostmi i uvnitř,“ líčí Vlach turecký dohled na prezidentské a parlamentní volby, ve kterých upevnil svoji pozici současný prezident Recep Tayyip Erdogan. Země se jeho vítězstvím posunula k prezidentskému systému, funkce premiéra bude zrušena.

Současnému vládci vhodilo podle předběžných výsledků do volební urny lístek 52,5 procenta voličů, tudíž se druhé kolo prezidentských voleb vůbec konat nebude a autokrat Erdogan vykročí k vysněné proměně Turecka. V paralelních parlamentních volbách ale uspěla i kurdská strana HDP, které se překvapivě podařilo překročit desetiprocentní hranici nutnou pro vstup do zákonodárného shromáždění. „Z dojmů, které mám, jsou zde všichni spokojení. Vlk se nažral a koza zůstala celá,“ glosuje situaci český novinář Tomáš Vlach z turecké Sanliurfy, města pár desítek kilometrů od hranic se Sýrií.

Turecké volby
Soupeř Recepa Tayyipa Erdogana v nedělních prezidentských volbách v Turecku Muharrem Ince dnes uznal porážku. Vyzval Erdogana, aby přestal národ svou rétorikou rozdělovat a byl prezidentem všech. Ze sečtení více než 99 procent odevzdaných hlasů vyplývá, že Erdogana volilo 52,5 procenta voličů. V parlamentních volbách, jež se konaly souběžně, bude mít Erdoganova strana v parlamentu 42,5 procenta křesel a její spojenci 11,1 procenta.

Napětí horkokrevných Turků bylo během voleb obrovské, snad i proto byly volební místnosti v obležení police. „Turci volby brali velmi vážně, politikou žili. Přímo ve volební místnosti jsem viděl i rvačku,“ přibližuje atmosféru volebního dne novinář. „Bylo to kvůli nějaké hlouposti, syn chtěl pomoci matce vyplnit lístek za plentou. Jenže za ni vstoupili oba a strhla se kvůli tomu mela. Tu ukončila až policie, která aktéry vyhodila.“

Když bylo během noci jasné, že Erdogan svůj prezidentský mandát obhájil, ulice ovládly emoce. „Lidé svolávali demonstrace a shromáždění, z projíždějících automobilů vlály prapory. Turci slavili.“ 

Přestože v jihoturecké Urfě nikdo tak úplně neprohrál, mnoho lidí má po neděli velký důvod k obavám. Pro zemi totiž volby představují zlomový moment, kterým definitivně nastává přechod země k prezidentskému systému. Do Erdoganových rukou nyní bude koncentrováno ještě více moci než dříve: po zrušení funkce premiéra bude moci sestavit vládu, vydávat dekrety či stanovovat rozpočet. Kritici však varují, že nový systém ohrožuje právní stát v Turecku.

„Jak to zde vypadá den po volbách? Stále napjatě,“ tvrdí Tomáš Vlach. „U části lidí jsou patrné obavy z budoucnosti, ve které bude mít prezident opravdu velkou moc. Už nyní se Turci bojí na ulici říkat své názory, které nejsou v souladu s oficiální linií – tohle už není Turecko, které tu bylo před deseti lety.“

I přes povolební napětí by ale cizinec nejspíše nepoznal, že v zemi nějaké volby vůbec proběhy. „Život se dnes v Urfě vrátil do svých starých kolejí. Lidi řeší své každodenní problémy a politiku proberou nejspíš až večer v čajovně nebo v mešitě,“ uzavírá Vlach.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232