Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podání rukou na 11 vteřin i politika úsměvu. Co vypovídá řeč těla o průběhu summitu?

Podání rukou na 11 vteřin i politika úsměvu. Co vypovídá řeč těla o průběhu summitu?

Setkání Donalda Trumpa s Kim Čong Unem se už teď zařadí mezi nejdůležitější osobní jednání, jaká v poválečné historii americká hlava státu absolvovala. Novináři si všímají ve velkém také gest státníků, jejich podání rukou a úsměvů. Co jsme zatím viděli? A jak jednali znepřátelení státníci dříve?

  • Potřesení rukou Donalda Trumpa a Kim Čong-una trvalo jedenáct sekund. První ruku napřáhl americký prezident.
  •  Podle BBC je atmosféra setkání vcelku uvolněná, ale zdaleka ne tak přátelská, jako když se Kim Čong-un setkal se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem.
  • Agentura AP si všimla, že mezi Kimovým doprovodem zaujímají významné postavení hned čtyři mladé ženy. Nejdůležitější z nich je Kimova sestra Kim Jo-čong. Ta přicestovala zvlášť a má samostatný doprovod, patrně proto, aby v případě neočekávaného neštěstí převzala jednání.

Co se dalo z jednání lídrů vyčíst?

Odborníci na místě rozebírají výrazy obou státníku. Trump zářil opitimismem, Kim Čong-un měl nejprve zamračený výraz, až poté se usmál. Novináři spekulují, zda to naznačuje šance na úspěch.

Při prvním setkání na rudém koberci se oba státníci drželi za ruce deset až jedenáct vteřin. První ruku podával Donald Trump, ten také Kim Čong-una několikrát vzal za paži či rameno. To lze interpretovat jako snahu o získání dominance. 

Ačkoliv poradci Donaldu Trumpovi doporučovali, aby šetřil úsměvy, rozdával je na všechny strany. Po prvním jednání tváří v tvář se řeč těla státníků změnila. Během krátké procházky na balkón zamával Donald Trump jako první a celkem třikrát, Kim Čong-un ho dvakrát napodobil. Severokorejský lídr ale působil uvolněněji. 

Podle Jean Lee, která v minulosti vedla pobočku AP v severokorejské metropoli Pchjongjangu, jsme svědky zrození Kima - státníka. Ve srovnání s tím, jak nezkušeně působil Kim Čong - un po nástupu k moci v roce 2010 to je obrovský rozdíl, tvrdí Lee. Se severokorejským vůdcem by se rád setkal ruský prezident Vladimir Putin i syrská hlava státu Bašar Asad, připomíná BBC.

Jak američtí prezidenti jednali

Singapurské jednání se podle redaktorky Joanny Sugdenové řadí po bok jednání Johna Fitzgeralda Kennedyho v ruským lídrem Nikitou Chruščovem (1961) ve Vídni, pekingskou schůzku Richarda Nixona s Mao Ce-tungem (1972) nebo jednání Jimmyho Cartera s egyptským prezidentem Anwarem Sadatem s izraelským premiérem Menachemem Beginem v Camp Davidu (1978).

Asi nejblíž má singapurský summit k historickému setkání prezidenta Ronalda Reagana se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Došlo k němu roku 1985 v Ženevě. „Pro Reagana šlo o první setkání s lídrem země, kterou do té doby označoval za říši zla,“ připomíná Wall Street Journal.

Summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una sledujeme živě zde

První setkání obou vůdců znepřátelených táborů dopadlo překvapivě dobře. Reagan s Gorbačovem pozoruhodně rychle našli společnou řeč zejména v otázce odzbrojování a snižování napětí na třecích plochách mezi západním a východním blokem. Jednání pokračovala v Rejkjavíku na Islandu, ve Washingtonu a nakonec v Moskvě.

Joanna Sudgenová připomíná, že Kennedy, Nixon, Carter i Reagan ve své době dokázali osobním jednáním zvrátit do té doby mimořádně nepříznivou mezinárodní situaci. Například Reagan s Gorbačovem se během svého posledního jednání právě před třiceti lety dohodli na snížení jaderného arsenálu o polovinu. To fakticky znamenalo zastavení roztočené spirály zbrojení.

Podobnou šanci nyní má také Donald Trump, usuzuje Wall Street Journal. Je ale také ve značně nejisté situaci. Neví se totiž prakticky nic o tom, jak přístupný nakonec bude severokorejský vůdce Kim Čong Un osobnímu jednání.

 

 

 

Podle Jean Lee, která v minulosti vedla pobočku AP v severokorejské metropoli Pchjongjangu jsme svědky zrození Kima - státníka. Ve srovnání s tím, jak nezkušeně působil Kim Čong - un po nástupu k moci v roce 2010 to je obrovský rozdíl, tvrdí Lee. Se severokorejským vůdcem by se rád setkal ruský prezident Vladimir Putin i syrská hlava státu Bašar Asad, připomíná BBC.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1