Podání rukou na 11 vteřin i politika úsměvu. Co vypovídá řeč těla o průběhu summitu? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podání rukou na 11 vteřin i politika úsměvu. Co vypovídá řeč těla o průběhu summitu?

Podání rukou na 11 vteřin i politika úsměvu. Co vypovídá řeč těla o průběhu summitu?

Setkání Donalda Trumpa s Kim Čong Unem se už teď zařadí mezi nejdůležitější osobní jednání, jaká v poválečné historii americká hlava státu absolvovala. Novináři si všímají ve velkém také gest státníků, jejich podání rukou a úsměvů. Co jsme zatím viděli? A jak jednali znepřátelení státníci dříve?

  • Potřesení rukou Donalda Trumpa a Kim Čong-una trvalo jedenáct sekund. První ruku napřáhl americký prezident.
  •  Podle BBC je atmosféra setkání vcelku uvolněná, ale zdaleka ne tak přátelská, jako když se Kim Čong-un setkal se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem.
  • Agentura AP si všimla, že mezi Kimovým doprovodem zaujímají významné postavení hned čtyři mladé ženy. Nejdůležitější z nich je Kimova sestra Kim Jo-čong. Ta přicestovala zvlášť a má samostatný doprovod, patrně proto, aby v případě neočekávaného neštěstí převzala jednání.

Co se dalo z jednání lídrů vyčíst?

Odborníci na místě rozebírají výrazy obou státníku. Trump zářil opitimismem, Kim Čong-un měl nejprve zamračený výraz, až poté se usmál. Novináři spekulují, zda to naznačuje šance na úspěch.

Při prvním setkání na rudém koberci se oba státníci drželi za ruce deset až jedenáct vteřin. První ruku podával Donald Trump, ten také Kim Čong-una několikrát vzal za paži či rameno. To lze interpretovat jako snahu o získání dominance. 

Ačkoliv poradci Donaldu Trumpovi doporučovali, aby šetřil úsměvy, rozdával je na všechny strany. Po prvním jednání tváří v tvář se řeč těla státníků změnila. Během krátké procházky na balkón zamával Donald Trump jako první a celkem třikrát, Kim Čong-un ho dvakrát napodobil. Severokorejský lídr ale působil uvolněněji. 

Podle Jean Lee, která v minulosti vedla pobočku AP v severokorejské metropoli Pchjongjangu, jsme svědky zrození Kima - státníka. Ve srovnání s tím, jak nezkušeně působil Kim Čong - un po nástupu k moci v roce 2010 to je obrovský rozdíl, tvrdí Lee. Se severokorejským vůdcem by se rád setkal ruský prezident Vladimir Putin i syrská hlava státu Bašar Asad, připomíná BBC.

Jak američtí prezidenti jednali

Singapurské jednání se podle redaktorky Joanny Sugdenové řadí po bok jednání Johna Fitzgeralda Kennedyho v ruským lídrem Nikitou Chruščovem (1961) ve Vídni, pekingskou schůzku Richarda Nixona s Mao Ce-tungem (1972) nebo jednání Jimmyho Cartera s egyptským prezidentem Anwarem Sadatem s izraelským premiérem Menachemem Beginem v Camp Davidu (1978).

Asi nejblíž má singapurský summit k historickému setkání prezidenta Ronalda Reagana se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Došlo k němu roku 1985 v Ženevě. „Pro Reagana šlo o první setkání s lídrem země, kterou do té doby označoval za říši zla,“ připomíná Wall Street Journal.

Summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una sledujeme živě zde

První setkání obou vůdců znepřátelených táborů dopadlo překvapivě dobře. Reagan s Gorbačovem pozoruhodně rychle našli společnou řeč zejména v otázce odzbrojování a snižování napětí na třecích plochách mezi západním a východním blokem. Jednání pokračovala v Rejkjavíku na Islandu, ve Washingtonu a nakonec v Moskvě.

Joanna Sudgenová připomíná, že Kennedy, Nixon, Carter i Reagan ve své době dokázali osobním jednáním zvrátit do té doby mimořádně nepříznivou mezinárodní situaci. Například Reagan s Gorbačovem se během svého posledního jednání právě před třiceti lety dohodli na snížení jaderného arsenálu o polovinu. To fakticky znamenalo zastavení roztočené spirály zbrojení.

Podobnou šanci nyní má také Donald Trump, usuzuje Wall Street Journal. Je ale také ve značně nejisté situaci. Neví se totiž prakticky nic o tom, jak přístupný nakonec bude severokorejský vůdce Kim Čong Un osobnímu jednání.

 

 

 

Podle Jean Lee, která v minulosti vedla pobočku AP v severokorejské metropoli Pchjongjangu jsme svědky zrození Kima - státníka. Ve srovnání s tím, jak nezkušeně působil Kim Čong - un po nástupu k moci v roce 2010 to je obrovský rozdíl, tvrdí Lee. Se severokorejským vůdcem by se rád setkal ruský prezident Vladimir Putin i syrská hlava státu Bašar Asad, připomíná BBC.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.