Podání rukou na 11 vteřin i politika úsměvu. Co vypovídá řeč těla o průběhu summitu? | info.cz

Články odjinud

Podání rukou na 11 vteřin i politika úsměvu. Co vypovídá řeč těla o průběhu summitu?

Setkání Donalda Trumpa s Kim Čong Unem se už teď zařadí mezi nejdůležitější osobní jednání, jaká v poválečné historii americká hlava státu absolvovala. Novináři si všímají ve velkém také gest státníků, jejich podání rukou a úsměvů. Co jsme zatím viděli? A jak jednali znepřátelení státníci dříve?

  • Potřesení rukou Donalda Trumpa a Kim Čong-una trvalo jedenáct sekund. První ruku napřáhl americký prezident.
  •  Podle BBC je atmosféra setkání vcelku uvolněná, ale zdaleka ne tak přátelská, jako když se Kim Čong-un setkal se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem.
  • Agentura AP si všimla, že mezi Kimovým doprovodem zaujímají významné postavení hned čtyři mladé ženy. Nejdůležitější z nich je Kimova sestra Kim Jo-čong. Ta přicestovala zvlášť a má samostatný doprovod, patrně proto, aby v případě neočekávaného neštěstí převzala jednání.

Co se dalo z jednání lídrů vyčíst?

Odborníci na místě rozebírají výrazy obou státníku. Trump zářil opitimismem, Kim Čong-un měl nejprve zamračený výraz, až poté se usmál. Novináři spekulují, zda to naznačuje šance na úspěch.

Při prvním setkání na rudém koberci se oba státníci drželi za ruce deset až jedenáct vteřin. První ruku podával Donald Trump, ten také Kim Čong-una několikrát vzal za paži či rameno. To lze interpretovat jako snahu o získání dominance. 

Ačkoliv poradci Donaldu Trumpovi doporučovali, aby šetřil úsměvy, rozdával je na všechny strany. Po prvním jednání tváří v tvář se řeč těla státníků změnila. Během krátké procházky na balkón zamával Donald Trump jako první a celkem třikrát, Kim Čong-un ho dvakrát napodobil. Severokorejský lídr ale působil uvolněněji. 

Podle Jean Lee, která v minulosti vedla pobočku AP v severokorejské metropoli Pchjongjangu, jsme svědky zrození Kima - státníka. Ve srovnání s tím, jak nezkušeně působil Kim Čong - un po nástupu k moci v roce 2010 to je obrovský rozdíl, tvrdí Lee. Se severokorejským vůdcem by se rád setkal ruský prezident Vladimir Putin i syrská hlava státu Bašar Asad, připomíná BBC.

Jak američtí prezidenti jednali

Singapurské jednání se podle redaktorky Joanny Sugdenové řadí po bok jednání Johna Fitzgeralda Kennedyho v ruským lídrem Nikitou Chruščovem (1961) ve Vídni, pekingskou schůzku Richarda Nixona s Mao Ce-tungem (1972) nebo jednání Jimmyho Cartera s egyptským prezidentem Anwarem Sadatem s izraelským premiérem Menachemem Beginem v Camp Davidu (1978).

Asi nejblíž má singapurský summit k historickému setkání prezidenta Ronalda Reagana se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Došlo k němu roku 1985 v Ženevě. „Pro Reagana šlo o první setkání s lídrem země, kterou do té doby označoval za říši zla,“ připomíná Wall Street Journal.

Summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una sledujeme živě zde

První setkání obou vůdců znepřátelených táborů dopadlo překvapivě dobře. Reagan s Gorbačovem pozoruhodně rychle našli společnou řeč zejména v otázce odzbrojování a snižování napětí na třecích plochách mezi západním a východním blokem. Jednání pokračovala v Rejkjavíku na Islandu, ve Washingtonu a nakonec v Moskvě.

Joanna Sudgenová připomíná, že Kennedy, Nixon, Carter i Reagan ve své době dokázali osobním jednáním zvrátit do té doby mimořádně nepříznivou mezinárodní situaci. Například Reagan s Gorbačovem se během svého posledního jednání právě před třiceti lety dohodli na snížení jaderného arsenálu o polovinu. To fakticky znamenalo zastavení roztočené spirály zbrojení.

Podobnou šanci nyní má také Donald Trump, usuzuje Wall Street Journal. Je ale také ve značně nejisté situaci. Neví se totiž prakticky nic o tom, jak přístupný nakonec bude severokorejský vůdce Kim Čong Un osobnímu jednání.

 

 

 

Podle Jean Lee, která v minulosti vedla pobočku AP v severokorejské metropoli Pchjongjangu jsme svědky zrození Kima - státníka. Ve srovnání s tím, jak nezkušeně působil Kim Čong - un po nástupu k moci v roce 2010 to je obrovský rozdíl, tvrdí Lee. Se severokorejským vůdcem by se rád setkal ruský prezident Vladimir Putin i syrská hlava státu Bašar Asad, připomíná BBC.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud