Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poděkujte odpůrcům očkování. Experti varují před „tragédií“ způsobenou spalničkami

Poděkujte odpůrcům očkování. Experti varují před „tragédií“ způsobenou spalničkami

Počet případů spalniček v Evropě loni vzrostl o takřka 400 procent na 20 tisíc, přičemž 35 lidí na zákeřnou nemoc zemřelo. Světová zdravotnická organizace tento vývoj označila za „tragédii“ způsobenou zejména odpůrci očkování. V roce 2016 byl přitom výskyt spalniček nejnižší v historii, když zdravotníci zaznamenali 5273 případů. Informovala o tom BBC.

Strach lidí z očkování proti spalničkám způsobila zejména 20 let stará studie, která vakcínu spojila s případy autismu. Nic není platné, že vědci toto spojení opakovaně vyvrátili. Vědecké argumenty nefungují ani v Česku. Přestože spalničky před časem ze země téměř vymizely, loni zdravotníci zaznamenali celkem 146 případů. Nejvíce je nemoc rozšířena v Itálii a Rumunsku. V každé z těchto zemí je více než 5000 případů.

„Každý nově nakažený člověk spalničkami je připomenutím, že každý neočkovaný může nemoc nejen chytit, ale také jí roznášet na další, kteří třeba z objektivních důvodů nemohou být očkováni,“ uvedla Zsuzsana Jakabová ze Světové zdravotnické organizace.

Víte, jaké očkování potřebujete při cestách do zahraničí? Čtěte zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1