Poděkujte odpůrcům očkování. Experti varují před „tragédií“ způsobenou spalničkami | info.cz

Články odjinud

Poděkujte odpůrcům očkování. Experti varují před „tragédií“ způsobenou spalničkami

Počet případů spalniček v Evropě loni vzrostl o takřka 400 procent na 20 tisíc, přičemž 35 lidí na zákeřnou nemoc zemřelo. Světová zdravotnická organizace tento vývoj označila za „tragédii“ způsobenou zejména odpůrci očkování. V roce 2016 byl přitom výskyt spalniček nejnižší v historii, když zdravotníci zaznamenali 5273 případů. Informovala o tom BBC.

Strach lidí z očkování proti spalničkám způsobila zejména 20 let stará studie, která vakcínu spojila s případy autismu. Nic není platné, že vědci toto spojení opakovaně vyvrátili. Vědecké argumenty nefungují ani v Česku. Přestože spalničky před časem ze země téměř vymizely, loni zdravotníci zaznamenali celkem 146 případů. Nejvíce je nemoc rozšířena v Itálii a Rumunsku. V každé z těchto zemí je více než 5000 případů.

„Každý nově nakažený člověk spalničkami je připomenutím, že každý neočkovaný může nemoc nejen chytit, ale také jí roznášet na další, kteří třeba z objektivních důvodů nemohou být očkováni,“ uvedla Zsuzsana Jakabová ze Světové zdravotnické organizace.

Víte, jaké očkování potřebujete při cestách do zahraničí? Čtěte zde>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud