Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podivná smrt zakladatele Kremlem sponzorované RT. Neupil se, nechala ho zabít Moskva, tvrdí agent

Podivná smrt zakladatele Kremlem sponzorované RT. Neupil se, nechala ho zabít Moskva, tvrdí agent

Zatímco mezi Ruskem a Západem zuří diplomatická válka kvůli otravě bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery ve Velké Británii, za Atlantikem znovu ožívá případ záhadné smrti jiného Rusa – bývalého poradce Vladimira Putina a zakladatele Kremlem podporované televize RT Michaila Lesina. Ten zemřel v hotelovém pokoji ve Washingtonu na podzim roku 2015 po úderu tupým předmětem. Závěr oficiálního vyšetřování byl, že muž několikrát upadl po velké konzumaci alkoholu. Tajná zpráva, kterou má k dispozici FBI a o níž se teď dozvěděl server BuzzFeed, ale naznačuje mnohem spletitější příběh.

Podle informací čtyř nezávislých zdrojů, jež zprávu četly, a se kterými novináři serveru BuzzFeed mluvili, existuje přesvědčení, že Lesinova smrt nebyla náhoda. Ve zprávě, kterou připravil bývalý britský agent Christopher Steele, stojí, že Lesin byl ubitý k smrti lidmi, kteří byli najatí oligarchou s napojením na ruského prezidenta Vladimira Putina. Dále se v ní uvádí, že jejich úkolem nebylo mediálního magnáta zabít, ale jen vystrašit, zřejmě ale neodhadli sílu a nechali se unést. Tři ze zdrojů serveru BuzzFeed uvedly, že zpráva popisovala útočníky jako ruské státní agenty, kteří pracovali pro dotyčného oligarchu.

Jako motiv vraždy Steele uvádí konflikt mezi bývalými obchodními partnery. Lesin si podle Steelových zdrojů přestal rozumět s dotyčným oligarchou (jeho jméno BuzzFeed neuvádí) a ten ho chtěl zastrašit. Zda o najmutí agentů na zbití Lesina Putin věděl, ze zprávy není jasné, uvádí BuzzFeed.

Z Putinova poradce mrtvola

Lesin se narodil do vojenské rodiny, brzy po pádu Sovětského svazu se ale dokázal vyšplhat mezi nejbohatší a nejmocnější Rusy. V roce 1991 stál v čele úspěšné reklamní agentury a za kampaní, která pomohla Borisu Jelcinovi obhájit vítězství v prezidentských volbách v roce 1996, tím si u něj také obratem zajistil pozici ministra pro tisk. Tu si udržel i během prvního období prezidentství Vladimira Putina. Během něj  postupně umlčoval Putinovy kritiky tím, jak získával kontrolu nad ruským tiskem a vysíláním, a brzy si vysloužil přezdívku Buldozér.

V roce 2005 založil televizi Russia Today, která se měla podle jeho vizí stát konkurencí západním stálicím CNN a BBC. Stanice se později přejmenovala na RT a s podporou Kremlu vysílá i ve Spojených státech, Lesin se pak stal i Putinovým blízkým poradcem.

Ve vládě přestal pracovat v roce 2009, na peníze si stěžovat nemohl. Jeho život byl podle jeho známých vždy plný luxusních lodí, dívek a alkoholu.

„Můžu vám říct, že nikdo v FBI si nemyslí, že tento muž se opil, spadl a následkem toho zemřel,“ řekl serveru BuzzFeed už loni jeden z agentů FBI. „Je těžké si představit, že šlo o náhodné úmrtí,“ řekl také bývalý zaměstnanec CIA John Sipher, který léta pracoval na ruských záležitostech. „Každý, kdo je profesionál a pracoval někdy s Ruskem, tak jeho okamžitá reakce je, že ten člověk byl zavražděný.“

Smrt za smrtí

Podobná záhadná úmrtí s napojením na Rusko nejsou neobvyklá. Server BuzzFeed loni zmapoval 14 podezřelých případů, ke kterým došlo jen ve Velké Británii a u kterých americké úřady měly podezření, že za nimi stály ruské tajné služby, mafie nebo možná oboje. O většině z nich jsme podrobně psali i na INFO.CZ. Ke znovuotevření těchto případů a jejich novému prozkoumání ale dochází až teď, v reakci na otravu Sergeje Skripala ve Velké Británii.

Minimálně v jednom případě – v tom kolem Alexandra Perepličného – ale už před rokem americké uváděly, že nejpravděpodobnější příčina smrti se jeví vražda na příkaz Kremlu. Perepličnij byl totiž klíčovým svědkem v kauze masivních podvodů a krádeží, kterých se měli dopustit členové ruské státní správy.

Agent, kterého nemá rádo Rusko ani Trump

Není to poprvé, co se Steelova zpráva dostala k FBI. Podobně agenti pracují i s jeho dokumenty, které dokazují propojení amerického prezidenta Donalda Trumpa, respektive členů jeho předvolební kampaně, s Moskvou. Steele v nich píše, že Moskva má na Trumpa už po desetiletí kompromitující materiál, který je proti němu připravená použít a on si toho byl jako kandidát vědom. Onen materiál má údajně zahrnovat i choulostivé nahrávky s ruskými prostitutkami.

Steele ale s FBI spolupracoval už v dobách, kdy vedl ruské oddělení v britské tajné službě MI6, víc než stovku dokumentů také poskytl americkému ministerstvu zahraničí. Existenci zprávy o Lesinovi FBI odmítla komentovat, serveru BuzzFeed ji ale potvrdilo celkem 11 lidí. Podobnou verzi navíc FBI měly přinést kromě Steela i další tři zdroje.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744