Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podivné novinky kolem vraždy Kimova bratra: do márnice se někdo chtěl vloupat, vyšetřují i diplomata

Podivné novinky kolem vraždy Kimova bratra: do márnice se někdo chtěl vloupat, vyšetřují i diplomata

Malajsijské úřady pokračují ve vyšetřování vraždy Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora. Nově se jim podařilo dopadnout dva podezřelé – jeden z nich je přímo tajemníkem velvyslanectví Severní Koreje v Malajsii a druhý je napojený na severokorejskou leteckou společnost Air Koryo. Oba skončili u výslechu. Malajsijská polici taky hledá pachatele, který se pokusil vloupat do přísně střežené márnice s tělem zavražděného muže.

 

„Věděli jsme, že proběhly pokusy proniknout do nemocniční márnice. Museli jsme přijmout bezpečnostní opatření,“ řekl šéf malajsijské policie Khalid Abu Bakar s tím, že jakékoliv zásahy jsou nepřípustné. Márnici kvůli tomu hlídaly i zvláštní malajsijské jednotky, později je vystřídala soukromá agentura.

Podle jeho prohlášení zůstává mezi podezřelými severokorejský diplomat a muž napojený na tamní aerolinky v Malajsii. V souvislosti s vraždou už malajsijské úřady zatkly dvě ženy, přítele jedné z nich a minulý pátek Severokorejce Ri Čong-čchola, který žije v Malajsii. Policie pátrá po dalších čtyřech občanech Severní Koreje, kteří z Malajsie odjeli v pondělí, kdy byl Kim Čong-nam otráven.

Kim Čong-nam byl zavražděn na letišti v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpuru. Dvě ženy ho otrávily jedovatou látkou, kterou mu vetřely do obličeje, když čekal na svůj let, což zachytily i letištní kamery. Jižní Korea z atentátu obvinila severokorejské agenty.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1