Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podivné přátelství Ruska a Severní Koreje. Obě země ode dneška spojuje nová lodní cesta

Podivné přátelství Ruska a Severní Koreje. Obě země ode dneška spojuje nová lodní cesta

Severní Korea nadále rozšiřuje své spojení s okolním světem. Podle zprávy serveru CNN totiž své historicky první lodní spojení mezi severokorejským Rasonem a ruským Vladivostokem. Doprava trajektem je však určena primárně pro zahraniční turisty. 

Nový trajekt, který bude vyjíždět jednou týdně, má vozit zejména návštěvníky z Číny, kteří tak nyní mohou navštívit Severní Koreu i Rusko během jedné cesty. První plavba lodi Mang Gyong Bong již převezla přibližně čtyři desítky lidí, zejména čínských turistů a Rusů vracejících se z návštěvy KLDR. Dříve bylo spojení mezi KLDR a Ruskem možné pouze po železnici či letecky.

„Mezinárodní turistická linka bude spravována díky společnému úsilí Ruska a korejského operátora DPRK. Věříme, že spojení přispěje k silnější ekonomické a turistické kooperaci mezi oběma zeměmi,“ uvedla v prohlášení severokorejská tisková agentura KCNA.

Nové turistické spojení bylo zahájeno navzdory tomu, že Severní Korea v minulém týdnu navzdory světovému společenství provedla další test balistické střely, která dopadla jen nedaleko ruských hranic. Rusko však na test i současné agresivní severokorejská politická gesta reagovalo umírněně – prezident Vladimir Putin odsoudil zkoušku jako nebezpečnou, nicméně varoval i proti zastrašování KLDR.

„Rusko je sice znepokojeno situací v KLDR a jejími testy balistických raket, na druhé straně je ovšem vnímá i jako politickou páku, kterou může využít proti Západu,“ říká Matthew Chance, mezinárodní korespondent serveru CNN. „Rusové nechtějí, aby Severní Korea měla nukleární zbraně, nicméně na druhé straně vědí, že není mezi cíli KLDR,“ dodal.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1