Podpora Mayové klesá. Britové by raději volili opozičního lídra Corbyna, ukázal průzkum | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podpora Mayové klesá. Britové by raději volili opozičního lídra Corbyna, ukázal průzkum

Podpora Mayové klesá. Britové by raději volili opozičního lídra Corbyna, ukázal průzkum

Předseda britské opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn poprvé v průzkumu veřejného mínění předstihl v důvěře Theresu Mayovou. V čele vlády by jej podle ankety agentury YouGov, kterou dnes zveřejnil deník The Times, vidělo raději než současnou premiérku 35 procent Britů. Rozdíl ovšem činí pouhý jeden procentní bod.

Konzervativní strana premiérky Mayové přišla v nedávných předčasných parlamentních volbách o většinu v parlamentu, a musí tak nyní hledat podporu u severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Ačkoli už ve středu královna Alžběta II. představila parlamentu legislativní plán nové vlády, Mayová dohodu o podpoře svého menšinového kabinetu s deseti poslanci DUP stále neuzavřela.

V pravidelném průzkumu, ve kterém se agentura YouGov ptá respondentů na to, koho by raději viděli v premiérském křesle, porazil Corbyn Mayovou poprvé. Zatímco předsedu opozice za potenciálně lepšího ministerského předsedu označilo 35 procent dotázaných, Mayové důvěru vyslovila 34 procenta. Zhruba 30 procent respondentů si nebylo jistých, kdo by jejich zemi řídil lépe.

Mayová v posledních dnech přišla o část sympatií veřejnosti mimo jiné v souvislosti s požárem obytného věžového domu Grenfell Tower v západní části Londýna. Kritici premiérce zazlívali mimo jiné to, že se hned po tragédii, která si vyžádala přinejmenším 79 obětí, nesetkala s postiženími obyvateli domu a dobrovolníky, kteří jim pomáhali. Podle britských médií se ale Mayová poučila a s lidmi z londýnské čtvrti Finsbury Park, ve které v pondělí zaútočil terorista u mešity na muslimy, se setkala ještě týž den.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.