Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podvodníci z Ruska perou pomocí Airbnb špinavé peníze. V nekalém byznysu možná jedou i Češi

Podvodníci z Ruska perou pomocí Airbnb špinavé peníze. V nekalém byznysu možná jedou i Češi

Nedávno vyšlo na povrch, že bývalý předseda kampaně Donalda Trumpa Paul Manafort pral špinavé peníze prostřednictvím oblíbené ubytovací služby Airbnb. Podle portálu The Daily Beast však není rozhodně jediný – především ruská zločinecká fóra zneužívají ubytovací služby za stejným účelem. 

Jak píše portál The Daily Beast, podvodníci využívají jakoukoli příležitost k nelegálnímu získávání peněz, zvláště když se jedná o on-line služby. Ty totiž mnohdy vyžadují poměrně malou námahu a jen trochu kreativity k tomu, aby člověk získal peníze nelegální cestou. Nejen Paul Manafort, ale i podvodníci na ruských fórech využívají k praní špinavých peněz právě oblíbenou službu Airbnb.

Portálu The Daily Beast se podařilo vypátrat mnoho příspěvků na několika ruských fórech, v nichž uživatelé hledali lidi, kteří by spolupracovali na zneužití služby Airbnb. Podle Ricka Hollanda, viceprezidenta strategie společnosti Digital Shadows, která se zaměřuje na počítačovou bezpečnost, se tyto operace spoléhají na jednotlivce nebo skupinu, kteří používají oprávněné nebo odcizené účty na Airbnb, aby si vytvořili rezervace a uskutečnili platby svým spolupracujícím hostitelům na Airbnb. Hostitel pak odešle zpět určité procento zisků, a to i přesto, že nikdo v nemovitosti nepobývá.

V podstatě je to způsob, jak získat hodnotu z ukradených kreditních karet. V jiném případě mohou podvodníci s odcizenými kartami nakupovat elektronické zboží, jako například iPhone, a pak ho prodat se ziskem. Jedná se o tutéž myšlenku praní peněz, jen pomocí Airbnb. „Získané peníze obdržíte do dvou dnů od data rezervace,“ píše jeden ze zjevných podvodníků na ruském fóru s tím, že hostitelé jsou již připraveni. Na stejném fóru další uživatel píše, že se naopak „hledají hostitelé pro spolupráci“. Je tedy evidentní, že tito hostitelé se na praní špinavých peněz významně podílejí.

Když zákazník pobývá v nemovitosti hostitele, je následně vyzván, aby mu zanechal recenzi, takže ostatní potenciální zákazníci i Airbnb mohou vidět, zda je hostitel legitimní, nebo ne. Zdá se, že podvodníci obcházejí tuto skutečnost tím, že v některých případech používají sice skutečné, ale zkorumpované hostitele.

Ředitel odboru rizik Nick Shapiro ve vyjádření pro the Daily Beast uvedl, že v Airbnb mají bezpečnostní opatření, kterými se snaží blokovat podezřelé transakce. Podle odborníků však nelze stoprocentně garantovat, že zachytí veškerou nekalou činnost.

Praní špinavých peněz může pochopitelně fungovat i mimo území Ruska. V jednom z příspěvků uživatel hledal hostitele z jakékoli země, další z uživatelů zase někoho ze země Evropské unie. Je tedy možné, že se něco podobného začne, nebo už začalo dít i v Česku.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1