Pohádka o mnoha neznámých Aneb Jak je reálné, že se Trump sejde s Kimem? | info.cz

Články odjinud

Pohádka o mnoha neznámých Aneb Jak je reálné, že se Trump sejde s Kimem?

Americký prezident Donald Trump i korejský diktátor Kim Čong-un o společnou schůzku stojí. Problém je v tom, že oba si pod stejnými slovy představují různé věci a rádi používají silná slova. Trump nyní vyhrožuje, že setkání zruší, dosud ale Kimovi spíše ustupoval. Nyní se pokouší být stejně nevyzpytatelný a tvrdý jako severokorejský diktátor.

Trump tvrdí, že Pchjongjang musí splnit americké podmínky, jinak schůzka plánovaná na 12. června v Singapuru nebude. O jaké podmínky jde, není jasné. Problémem je zřejmě pojem denuklearizace, o kterém mají oba státníci jednat. Trump si původně přál, aby byla „rychlá, nezvratná a ověřitelná.“ Jinak řečeno, aby pokud možno Severokorejci naložili své všechny jaderné zbraně, štěpný materiál a klíčová nukleární zařízení do letadel a poslali je do zahraničí a do země vpustili mezinárodní inspektory. Severní Korea má ale o denuklearizaci úplně jinou představu. Jak popisuje v časopise The Atlantic Joel S. Wit, bývalý americký diplomat, který se účastnil jednání se Severní Koreou, jde jí o postupné omezování jaderného programu v návaznosti na americké bezpečnostní záruky a ekonomickou pomoc.

Navíc si Kim Čong-un chce ponechat část svých jaderných zbraní, protože je chápe jako „pojistku“ pro přežití svého režimu. Severokorejci dali už v polovině května jasně najevo, že nepřistoupí na „libyjskou cestu,“ tedy na to, že pošlou své zbraně a jaderná zařízení do zahraničí. Tak to udělal s částmi svého jaderného programu v roce 2003 libyjský vůdce Muammar Kaddáffí. O osm let později byl svržen lidovým povstáním podpořeným navíc zásahem amerického letectva. Kimovi se taková představa nelíbí a tak Severní Korea překvapivě pohrozila zrušením naplánované schůzky. Američtí představitelé pak přestali mluvit o Libyi jako o vzoru pro Severní Koreu a na žádost Jižní Koreje dokonce USA zrušily i společné vojenské cvičení. Protože na vojenská cvičení si Pchjongjang také stěžoval. Další zásadní ústupek pak přišel v posledních dnech. Severokorejský jaderný program „nemusí být demontován v jednom kroku,“ prohlásil Trump.

Jenže po vstřícnosti z americké strany zřejmě nepřišly očekávané ústupky ze strany Severní Koreje, se kterou američtí představitelé plánující Trumpovu schůzku stále jednají. A tak teď americký prezident zkouší proti Kimovi stejnou taktiku, jakou použil severokorejský diktátor. Volí tvrdá slova, hrozí odložením či zrušením schůzky a požaduje od Kima ústupky. Trump přitom zároveň hledá cestu, jak ukázat, že i když nedojde k okamžitému jadernému odzbrojení Severní Koreje, jeho schůzka s Kimem k němu přesto povede, uvádí v listu The New York Times Michael Green, odborník na Asii z think-tanku Centre for Strategic and International Studies. Může například nutit Kima k tomu, aby se rychle vzdal několika svých jaderných zbraní. Podle různých odhadů má Severní Korea 10-60 jaderných hlavic, přičemž nejpravděpodobnější je počet okolo 20 či 30.

Trump tlačí na Severní Koreu, aby se vzdala jaderných zbraní, protože severokorejský režim je nevyzpytatelný a opakovaně vyhrožoval svým sousedům a dokonce i Spojeným státům. Zřejmě má rakety s jadernou hlavicí, které by mohly zasáhnout část území USA. Severokorejský diktátor Kim Čong-un si chce zase pojistit svoji vládu mezinárodním uznáním svého režimu, získat bezpečnostní záruky, že ho Spojené státy nenapadnou a také ekonomickou pomoc. Svoji zemi chce ale otvírat světu jen opatrně a Severní Korea se tradičně při vyjednávání s cizími zeměmi chová nevyzpytatelně.

Podle Trumpa je teď naděje, že se schůzka uskuteční v plánovaném termínu tak 50 na 50. Jihokorejci, jejichž prezident Mun Če-in jednal s Trumpem ve Washingtonu, jsou ale mnohem optimističtější. Americký deník The New York Times cituje jednoho z poradců prezidenta Mun Če-ina, podle kterého se schůzka Trump - Kim Čong-un uskuteční na 99,9 procent.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud